26.-30. sydakuud toimuva Inari põlisrahvaste filmifestivali Skábmagovat väliskülalisteks on Mehhikos elavad maia-indiaanlased. Kaheksandat korda korraldatava filmisyndmuse põhiliseks eesmärgiks on tutvustada saamide kui maailma põhjapoolseima põlisrahva televisiooni- ja filmitoodangut. Lisaks linastuvad festivalil kylalisrahva filmid, kirjutab Roheline Värav.

Tänavuse festivali põhikava koosneb maia ja saami filmidest. Soomes esilinastub Maj-Lis Skaltje film kirjanik Juhan Turist. Maiad tutvustavad aga Chiapasi maakonna meediaprojekti, mille raames kirjeldavad kaamerakoolituse läbinud indiaanlased igapäevaelu ja kultuuri omaenda vaatenurgast.

Tänavusel festivalil on erilise tähelepanu all lapsed. Festivali avapäev on  pyhendatud tavapäraselt lastele, kuid lisaks sellele on tänavu ka viies festivalipäev laste ja noorte päralt.

Festivalil antakse teist korda teenekale saami filmitegijale üle Skábmagovati-nimeline auhind. Auhinna esimeseks laureaadiks pärjati 2003. aastal Johs. Kalvemo Norrast.

Festivali kunstiline juht on Jorma Lehtola ja produtsent Sari Valkonen. Linastused toimuvad saami muuseumi Siida auditooriumis ning välismuuseumi territooriumile ehitatavas lumeteatris.

Skábmagovati festivali peakorraldajaks on Saami kunsti toetusyhendus koos YLE saami raadio, Saamikogu ja Inari vallaga. Festivali toetavad Soome filmikunsti toimkond, Saaminõukogu, Põhjamaade Ministrite Nõukogu ja Lapimaa kunstitoimkond.

Roheline Värav