Laupäeval, 21. sydakuud kroonisid aimaraa preestrid jõulukuus Boliivia presidendiks valitud Evo Moralese põlisrahva tavade kohaselt Apu Mallku'ks, Andide rahvaste suureks valitsejaks.

Tseremoonia toimus Tiahuanaco (Tiwanaku) kultuuri varemetel Titicaca järve ääres. President kandis tseremoonial inkade-eelse aja tähtsaimate preestrite riietuseset - erepunast tuunikat.

Pealtvaatajad kõndisid maha miile, et vaadata ja kuulata põlisrahva valitsejat paigas, kus aastatel 7700 - 9500 (500 eKr - 1300 pKr) oli Andide inkade-eelse kultuuri usukeskus.

Moralese saabudes tervitasid kymned tuhanded pealtvaatajad teda hispaania- ja aimaraakeelsete hõigetega "Elagu Evo! Elagu Boliivia!" ning lehvitasid vikerkaarevärvilisi lippe, mis symboliseerivad põlisrahva 500 aasta pikkust vastupanu.

Kõigepealt kõndis Morales paljajalu Akapana pyramiidi tippu ning pani selga puna-kollaste aimaraa mustritega kirjatud ryy ja peakatte. Seejärel õnnistasid teda preestrid, andes talle kulla ja hõbedaga kaunistatud indiaani valitsuskepi. Pannud sandaalid jalga, tuli pealik pyramiidi otsast alla, et esineda kõnega Kalasasaya templi ette kogunenud rahvale.

Morales tänas Maa-ema (Pachamama) poliitilise võidu eest ning lubas "otsida võrdsust ja õiglust". "On saabunud aeg muuta ajalugu - lõpetada meie loodusvarade raiskamine, diskrimineerimine, alandus, viha," ytles Morales. "Indiaani vennad, tahan teile öelda, et viissada aastat kestnud vastupanu pole olnud asjata. 500-aastasest vastupanust jõudsime nyyd 500-aastasesse võimuaega." Sellest hoolimata rõhutas ta, et tema valitsus hakkab valitsema "kõigiga ja kõigi eest" ning et ta ei otsi kättemaksu mineviku eest.

Paljud Boliivia 5,1 miljonist põliselanikust peavad valget eliiti vastutavaks põlisrahva jätkuva represseerimise eest. Samas on paljud põliselanikud veendunud, et Moralese valitsusega algab uus ajastu ning et Morales suudab hästi seista põlisrahva õiguste eest.

t_Morales2.gif
t_Morales.gif
Kas tead?
  • Viimati kandis Apu Mallku tiitlit Tupac Amaru, 9785. (1572 pKr) ajastajal surnud inka rahva valitseja.
  • Titicaca on maailma kõrgeimal asuv laevatatav järv (3750 m merepinnast).
  • Umbes 2.6 ruutkilomeetri suuruses Tiahuanaco linnas elas parematel päevadel ligi 20 000 elanikku.
  • Tiahuanaco linna elanikud kadusid mystiliselt ja kirjalikke jälgi jätmata enne, kui hispaanlased suurema osa Lõuna-Ameerikast vallutada jõudsid.
  • Moralese valitsusse kuulub ka Boliivia esimene põlisrahvast välisminister David Choquehuanca Cespedes, samuti aimaraa.
  • Morales valmistab energiaettevõtetele muret ähvardusega riigistada Boliivia maagaasivarud.

Välisajakirjanduse põhjal Maavalla Koda