[text]
Täna on

Laupäeval,  20. sydakuud ajasid 120 Brasiilia politseinikku oma kodudest Espirito Santos minema tupinikimi ja guaranii põlisrahvaste liikmed. Kyyditamise käigus sai vähemalt 13 inimest vigastada ja kaks viidi haiglasse, nende hulgas pealik Joao Mateus.

Politsei kasutas kyyditavate taltsutamiseks kummikuule ning oli relvastatud veel pisargaasi ja poolautomaatrelvadega. Kohalikke aeti taga rohkem kui tunni jooksul ning neid, kes keeldusid kodust lahkumast, tulistati kopteritelt.

Politsei kannul tulid piirkonda firma Aracruz Cellulose buldooserid ja muud masinad, millega kyyditatute kodud maatasa tehti. Varemed syytas politsei põlema.

Vaidlusalune maa võeti põlisrahvastelt ära 1980ndail aastail ning paberi- ja tselluloosifirma Aracruz Cellulose rajas sinna eukalyptiistanduse. Kohtuvaidluste käigus õnnestus kohalikel maa tagasi saada ning selle piirid kõigi seaduste kohaselt paika panna.

Praeguse ebaõigluse heastamiseks on ka sinul võimalik midagi ette võtta. Sa saad kirjutada Brasiilia valitsusele ning nõuda, et põlisrahvastele neile seaduslikult kuuluv maa tagasi antaks ning jõhkra ylekohtu uurimiseks juurdlus algatataks. Pöördumise vormi leiad järgnevalt aadressilt: http://www.foei.org/cyberaction/tupinikim.php

 

t_guaranii2.gif

t_guaranii1.gif

 

 

 

Fotod: Friends of the Earth International

 

Friends of the Earth InternationalRoheline Värav