[text]
Täna on

Andamani saartel elava maailma kõige eraldatuma hõimu sentineleeside liikmed tapsid 26. sydakuud kaks kalurit, kes lähenesid seadusevastaselt nende saarele. Arvatakse, et sentineleesid on vältinud teisi rahvaid juba pea 60 000 aastat. Nende pysimajäämist ohustavad praegu röövpyydjad, kes pyyavad hõimu kodusaare ymber homaare, kirjutab Roheline Värav.

Põlisrahvaste eest seisva yhenduse Survival juhi Stephen Corry sõnul võib kokkupuude välismaailmaga selle ainulaadse ja haavatava hõimu maa pealt pyhkida väga kiirelt. Sentineleese arvatakse olevat umbes 50-200 ringis. Paarikymne aasta eest tapsid relvastatud sissetungijad saarel mitmed põlismaalased.

«Kohalike võimude ylesanne on tagada, et sentineleesid jäetakse rahule seniks, kuni nad seda soovivad. Eelmisel kuul juhtunu näitab selgelt, et selline on nende soov. Neid traagilisi surmasid oleks võinud vältida, kui võimud oleks võimelised tagama enda kehtestatud seaduste täitmise,» lisas ta.

Hõim tappis kaks meest, kui nad olid Põhja-Sentineli saare lähedal paadis öö veetnud. Seadusega ei ole lubatud minna saarele lähemale kui viis kilomeetrit, et kaitsta sentineleese vägivalla ja haiguste eest. Kuid aina enam inimesi lähedalasuvatelt saartelt kylastavad saart, et selle kaldavetest homaare püüda ja saarel sigu jahtida. Nii on ohus hõimule eluliselt vajalikud toiduvarud.

 

 

Survival InternationalRoheline Värav