31. sydakuud alustas põlisrahvaste heaolu eest seisev yhendus Survival võitlust ajakirjanduses esineva rassismi vastu. Kampaania kannab nime: RACISM KILLS TRIBAL PEOPLE – STAMP IT OUT (Rassism tapab põlisrahvaid – lõpetage see”31. sydakuud alustas põlisrahvaste heaolu eest seisev yhendus Survival võitlust ajakirjanduses esineva rassismi vastu. Kampaania kannab nime: RACISM KILLS TRIBAL PEOPLE – STAMP IT OUT (Rassism tapab põlisrahvaid – lõpetage see”
Seega tahetakse lõpetada pärismaalaste ja erinevate hõimude kujutamine meedias primitiivsete ja kiviaegsetena. Kampaaniat toetavad BBC ajakirjanikud John Simpson, Caroline Hawley, George Monbiot, John Pilger, Sandy Call ja Christopher Booker, vahendab Roheline Värav.
Avalikkust kutsutakse yles saatma pilkupyydvat postkaarti väljaande toimetajale, kes on avaldanud artikli, kus esinevad sõnad «primitiivne» või «kiviaegne».
«Hõimuliikmetes ei ole midagi primitiivset, välja arvatud meie arvamus neist,» ytles BBC välisuudiste toimetaja John Simpson. «Nende keerukad yhiskonnad, nende erakordsed võimed jääda ellu ja kasutada keskkonda enda ymber on asjad, mida me peaks imetlema,» lisas ta.
«Me ei ole primitiivsed,» ytles bušman Roy Sesana. «Me elame teistmoodi kui teie, aga me ei ela täpselt samamoodi nagu elasid meie esivanemad – ja seda ei tee ka teie.»
Botswana bušmaneid ajab nende maadelt välja president, kes on nimetanud neid «kiviaegseteks olenditeks», kes «peavad muutuma või surevad välja täpselt nagu dodo».
«Argumendid, nagu oleksid hõimud primitiivsed ja tagurlikud viivad nende tagakiusamiseni ja neid kasutatakse ettekäändena, et omastada hõimude maid või sundida neid «arenema» – väidetavalt nende enda heaolu eesmärgil,» ytles Survivali juht Stephen Corry. See on pea alati viinud hõimude vaesumiseni ja väljasuremiseni.
Corry avaldas heameelt, et nii paljud ajakirjanikud on nende algatust juba toetanud.
Viimamsel ajal on ilmunud mainitud sõnadega artikleid sellistes nimekates väljaannetes nagu NOW Magazine, Marie Claire ja Daily Telegraph.
Sarnaseid ilminguid võib aegajalt kohata ka Eestis Veel mõne aasta eest seisis ERMi pysinäitusel seto Peko jumalakuju juures sisult vildakas ja halvustav silt: “Peko – setode ebajumal”. Samuti käsitletakse haridusasutustes maarahva omausku sageli muinas- ja eelajaloolise usuna, alavääristades seega nii praeguseid maausulisi kui eelmiste sajandite omausu kandjaid.
Survivali pöördumisega saab vajadusel yhineda siin.
Maavalla Koda