[text]
Täna on

t_Panga.gif

Ala detailplaneering on kehtestamata, kuid vald on parkla ehitusloa juba väljastanud.

Keskkonnainvesteeringute keskus (KIK) andis kolm miljonit krooni Saaremaa Panga pangale eraettevõtja poolt rajatavale parklale, kusjuures ala detailplaneering on kehtestamata ning keskkonnamõju hindamata, Kirjutas Eesti Päevaleht.

Mustjala vallavanema Enno Kolteri sõnul on detailplaneeringu avalik väljapanek lõppenud ning pooleteise nädala pärast toimub ka avalik arutelu. Kas seejärel volikogu planeeringu ka kiiresti kehtestab, ei ole vallavanema sõnul kindel.

Kolter vihjas olemasolevatele ja võimalikele roheliste protestidele, mistõttu võiks enne detailplaneeringut võtta vastu valla yldplaneeringu. “See võiks valmida sygiseks,” lausus vallavanem.

Samas on vald juba andnud välja parkla ehitusloa ning maaomanikust ettevõtja Alver Sagur võiks töid alustada kas või homme.


Keskkonnaministeeriumi asekantsleri Olav Etverki sõnul pole sellest midagi, et detailplaneeringut veel pole. “KIK-il on täiesti võimalik oma otsust muuta, kui detailplaneeringut ei kehtestata. Kalendrisse vaadates on täiesti mõistetav, et kui me soovime suviseks turismihooajaks saada suure kylastuskoormusega kohale korralikku parklat, pidigi arendaja taotluse esitama,” selgitas Etverk Maalehele. Mittetulundusyhingu Panga Areng 2,99 miljonit krooni eest rajatav uus 7000-ruutmeetrine parkla on mõeldud 65 sõiduautole ja 13 bussile.

Eesti Rohelise Liikumise juhatuse esimees, veekaitse tööryhma juht Taavi Nuum  nendib Mustjala Vallavalitsuse veidrat asjaajamist: “Kuigi meie vaidlustasime vallavalitsuse korralduse detsembris, laekus nende vastus meile alles eelmisel nädalal,” ytles. “Vallavalitsus lykkas pidevalt vaidevastuse saatmist edasi,”  kirjutab Meie Maa.

Nuumi sõnul jääb Mustjala vallavalitsus oma vastuses jätkuvalt seisukohale, et keskkonnamõjude hindamist ei ole vaja läbi viia. “Nyyd meil on kuu aega vastuse analyysimiseks,” lausus Nuum. ”Hetkel me veel ei oska öelda, mis me selles osas ette võtame ja kuidas käitume.”

Kui Mustjala vallavalitsus ja ERL jäävad siiski erinevatele seisukohtadele, peab Nuum võimalikuks ka kohtuteed.

Kohtutee võimalik

“Järgmine instants, kes seda kysimust peaks siis arutama, on halduskohus,” nentis Nuum. Tema sõnul on kohtusse pöördumine siiski viimane võimalus. “Kui me muid meetodeid või lahendusi ei näe,” tähendas ta.

Nuumi sõnul pole ERL ehitamise kui sellise vastu. “Kysimus on ikkagi see, et kõik asjad tuleb läbi mõelda, kuidas plaanitav ehitustegevus võib mõjutada antud kohta, mis on nii Natura ala kui ka oluline looduskaitseobjekt,” selgitas ta.

“Selleks ju ongi välja mõeldud selline protsess nagu keskkonnamõjude hindamine. Tegevusi, mis seda kohta oluliselt mõjutavad, me muidugi ei poolda. Neid tegevusi aga, mis oluliselt ei mõjuta ning mis on vajalikud, me loomulikult ei vaidlusta.”

Tallamiskoormus kasvaks kolmekordseks

Saare keskkonnateenistuse hinnangul suurendab parkla võimsus Panga kaitseala tallamiskoormust kolm korda. Ometi ei näe Saare keskkonnateenistuse juhataja Raivo Kallase allkirjaga hinnang vajadust keskkonnamõjude hindamiseks.

Eesti Päevalehe andmeil pole Kallase allkirjaga kiri aga sisuliselt päris see, mille valmistasid ette sama teenistuse looduskaitsespetsialistid.

Detailplaneeringule antud hinnangu esialgses, viis päeva varasema kuupäevaga kirjas peab Saare keskkonnateenistus Panga panga arendamisel oluliseks keskkonnamõjude hindamist.


Arendusplaanid Panga pangal

•• Saaremaa ettevõtja Alver Sagur esitab Panga kinnisvaraarendust mittetulundusyhingu Panga Areng nime all, kuid sisuliselt on tegu tulutoova ettevõtmisega.
•• Esialgu kavandas Sagur Panga pangal talle kuuluvale 24 hektarile rajada 12 eramut, siis yritas ta teha sinna kaheksa krunti, kuid lõpuks on ta pidanud piirduma viie krundiga, millest yks on turiste teenindav loodusmaja ehituskeeluvööndis.
•• Saaremaa põhjarannikul maksab praegu ruutmeeter maad Arco Vara Saaremaa kinnisvaramaakleri Jan Jyrjestausti sõnul kymme krooni. Neli kolmehektarilist eramukrunti maksaks igayks keskmiselt 300 000 krooni. Maakleri sõnul ei soovitaks ta niisuguseid krunte praegu myya, sest hinnad on kindlasti kahekordistumas, kui mitte rohkem, arvestades syvasadama valmimist sealsamas Kydema lahes.
•• Saguri taotlus parklale kolme miljoni saamiseks oli ainuke eraettevõtja taotlus looduskaitselise infrastruktuuri toetusele, mille keskkonnaministri Villu Reiljani juhitav KIK-i nõukogu rahuldas.

Foto: Arne Ader

Eesti päevalehtMeie Maa