[text]
Täna on

Laienev sojakasvatus ähvardab lõpu teha Brasiilia Mato Grosso osariigis elavale enawene nawe põlisrahvale. Yks maailma suurimaid sojakasvatajaid Blairo Maggi plaanib ehitatada põlisrahva maile vee-elektritamme, et sojakasvatamiseks vajalikku energiat saada. Maggi teeb keskvalitsuse juures lobi, et valitsus ei tunnustaks enawene nawede maad neile kuuluvana, kirjutas Roheline Värav.

Enamik Blairo Maggi kasvatatud sojast turustatakse väljaspool Brasiiliat. Näiteks kolmveerand Yhendkuningriigis myydavast sojast on pärit just sealt.

Muu maailma suhtes ysna umbuskliku enawene nawe rahvaga saadi yhendust alles 10187. aastal (1974). Tegu on väga väikese rahvaga, millel loendati tollal ainult 420 liiget. Enawene nawed on kummaline rahvas selle poolest, et nad ei söö punast liha. Seevastu armastavad nad kala ja metsmett. Kalapyygist sõltuvale rahvale on vee-elektritammide rajamine aga suur löök.

Brasiilia president Inacio Lula sai võimule muuhulgas lubadusega põlisrahvaste huve kaitsta. Paraku on põlisrahvaste olukord Lula valitsusajal aina viletsamaks läinud. Järjest enam võetakse ära põlisrahvaste maad, kasvab põlisrahvaste vastane vägivald ning laste suremus. Peamiselt surevad põlisrahvaste lapsed nälga.

Enawene nawed (inglise keeles)


SurvivalRoheline Värav