[text]
Täna on

Briti Rahvaste Yhenduse (RY) päeval 13. urbekuud kutsus Survival International RY maid üles lõpetama põlisrahvaste genotsiidi, ühinedes rahvusvahelise seadusega. Seni on vaid kaks yhenduse maad – Fidži ja Dominikaani vabariik, kinnitanud põlisrahvaste õigusi kaitsva Rahvusvahelise Tööorganisatsiooni konventsiooni nr 169, kirjutas Survival International.

Põlisrahvad elavad paljude RY maadel, näiteks Austraalias, Bangladeshis, Botswanal, Kanadas, Guajaanas, Indias ja Uus-Meremaal. Teistes riikides, näiteks Suurbritannias, on poliitikal põlisrahvastele otsene mõju arenguabi ja  ÜRO tegevuse näol. Siiski on kõik maad peale kahe keeldunud konventsiooniga liitumast.

Rahvusvahelise Tööorganisatsiooni (ILO) konventsioon nr 169 sätestab rahvaste omandiõiguste tunnustamist maadele, mida nad on põliselt kasutanud. See kohustab riiki põlisrahva maid tuvastama ja nende õigusi kaitsma. Konventsiooni on seni kinnitanud seitseteist riiki, sealhulgas Argentiina, Brasiilia, Taani, Holland ja Norra.

Survivali direktor Stephen Corry sõnul on Briti impeerium vastutav lugematute põlisrahvaste hävitamise eest. See on minevik ja seda ei saa muuta. Tänapäeval on paljude põlisrahvaste olukord kolooniates palju parem kui enne, kuid hävitamine jätkub ikkagi. Näiteks Botswanal toimub Gana ja Gwi bušmanide hävitamine ja Briti valitsus ei tee selle vastu midagi.

Kui RL seisab inimõiguste eest, mis ongi ta eesmärk, on tema kõigil liikmetel ülim aeg tunnustada tänaseni säilinud põlisrahvaste õigusi. Kõik liikmed peaksid kinnitama põlisrahvaste rahvusvahelise seaduse, ootamata veel mõne sajandi möödumist, mis viivad järjest enam rahvaid igavesse unustusse.

ILO konventsioon nr 169 (inglise keeles)

Survival Internationali põhjal:


Maavalla Koda