[text]
Täna on

USA New Mexico osariigis elav apatšide perekond kaebas kohtusse Steven Spielbergi ettevõtte uue teleseriaali «Into the West» produtsendid, kirjutab vahendab ajaleht Postimees.

Põhjuseks tõi perekond asjaolu, et Spielbergi uue seriaali stilist eksis rängalt hõimu tavade vastu, lõigates yhel seal osalenud tydrukul juuksed lyhikeseks.

Kohtuasja algatajaks oli Mescalero apatšide hulka kuuluva tydruku isa Danny Ponce, kes nõuab emotsionaalse kahju eest 250 000 dollarit ehk 3,2 miljonit krooni ning 75 000 dollarit ehk 975 000 krooni stilisti ja Turner Filmi poolt tekitatud kahju eest.

«Meie kultuuris ei lõigata tydruku juukseid kuni täiskasvanuks saamise talituseni. Ainsad, kes seda teha tohivad, on vanemad. Mitte keegi ei kysinud minult selleks nõusolekut,» ytles Ponce.

Kohtuasja kohaselt läks Ponce`i tytar Christina möödunud aasta märtsis vanemate nõusolekul Spielbergi uue kuueosalise seriaali proovivõtetele.

Hagis seisab, et kolm päeva kestnud võtete ajal lõikas stilist tydruku juuksed lyhikeseks, et «ta näeks rohkem indiaanlase ja indiaani poisina välja, sest proovivõtetele tulnute seast ei leitud sobivat indiaani välimusega kandidaati».

Mescalero indiaanlaste traditsioon keelab enne tytarlapse puberteediikka jõudmist juukseid lyhikeseks lõigata.

Naisepõlve astumise talitusel peavad Mescalerode tydrukute juuksed ulatuma kuni pihani. Tydruku isa kinnitusel ulatusid lapse juuksed enne lõikamist poole seljani, praeguseks on need kasvanud vaid õlgadeni.

«Tema juuksed olid lõigatud väga lyhikeseks, ulatudes vaid yle kõrvade. Ta nägi välja nagu poiss,» ytles Danny Ponce.

Ponce`i arvates peaksid filmitegijad rohkem arvestama kultuuriliste erinevustega. «Rikkus ei tähenda seda, et asju ei peaks enne tegemist yle kontrollima,» selgitas Ponce.

Enne miniseriaali tegemist ytles yks selle tootjatest, et nende eesmärgiks on anda tollasest ajastust nii tõetruu pilt kui võimalik.


Postimees