t_amungme2.gifKaks paapualast, kolm politseinikku ja üks armee luureohvitser hukkusid 16. urbekuud Indoneesias meeleavalduste käigus, mis nõudis hiiglasliku Freeporti kulla- ja vasekaevanduse sulgemist. Meeleavaldused toimusid Paapua pealinnas Jayapuras asuva ülikooli ümbruses.

Kaevandus on suurim kulla- ja vasekaevandus maailmas ja selle omanik on Ameerika ettevõte  Freeport McMoRan. See on laastanud mägismaal elava Amungme hõimu maid, hävitades hõimu pühasid mägesid. Paljud amungmed on kaevandust kaitsvate Indoneesia sõdurite poolt tapetud. Madalikul elava Kamoro hõimu jõgedesse pumbatakse iga päev tuhandeid tonne kaevandusjääke.

Piirkond kaevanduse ümber on üks kõige militariseeritumaid alasid Indoneesias. Seal on toimunud tapmisi, piinamisi ja kadumisi. Kohalikud elanikud usuvad, et nende inimõiguste rikkumistega on seotud kaevanduse turvameeskond.

Pilt: amungme laps Freeporti kaevanduse jäätmaal.

Vaata lisaks:

Survival (inglise keeles)

Amungmed ja kaevandused (inglise keeles)

Veel (inglise keeles)

Maavalla Koda