[text]
Täna on

t_Ecuadorpyhajarv.gifYRO keskkonnaprogramm (UNEP) ja mitmed põlisrahvaste yhendused asutasid arengufondi Globaalne Keskkonnavahend. Arengufondi eesmärk on koguda raha pyhaks peetavate looduslike paikade kaitse alla võtmiseks. Projekti yks eestvedajaid on Nobeli rahupreemia laureaat, guatemaalalane Rigoberta Menchu, vahendab Roheline Värav.

Menchu kinnitusel aitab pyhapaikade kaitse alla võtmine kaitsta ka elurikkust – sageli on põlisrahvaste pyhapaigad sattunud suure elurikkuse keskele. Samuti aitab pyhapaikade kaitsmine toetada põlisrahvaste eetilisi, intellektuaalseid ja vaimulikke tõekspidamiste systeeme, mis enamasti rõhutavad vajadust loodusega kooskõlas elada.

Põlisrahvad on aegade jooksul pyhaks kuulutanud mägesid, metsi, saari, oaase, järvi, jõgesid ja hiisi. Lisaks kultuurilisele ja vaimulikule tähendusele inimeste jaoks on need kohad kujunenud ka varjupaiguks ohustatud liikidele.

Eksperdid on pilootprojekti jaoks juba välja valinud mitu pyhapaika. Nende hulgas on Mehhiko Chihuahua kõrb, mis on sealse rahvapärimuse kohaselt päikese synnipaik ning koobastik Keenia Kakamega metsas, mida taita ja luhya rahvad pyhaks peavad.

UNEP-i ametist lahkuva tegevdirektor Klaus Töpferi sõnul kipuvad pyhapaigad sageli moodsale inimtegevusele jalgu jääma ja on seetõttu suures ohus. Pyhapaikade kaitsmise projekti toetab suur hulk keskkonnaorganisatsioone ning lisaks UNEP-ile ka teised YRO asutused. Ka paljud valitsused on pyhapaikade kaitsmisele oma toetust lubanud.

Vastasutatud fondi stardikapital on 1,7 miljonit dollarit.

Foto: Pyha järv Ecuadoris

Vaata lisaks:

UNEP (inglise keeles)

Loodusliku mitmekesisuse kultuurilised ja vaimsed väärtused UNEP. (inglise keeles)


Roheline Värav