[text]
Täna on

Rahvusvaheline loodusliku mitmekesisuse alane põlisrahvaste kogu (Fórum Internacional Indígena sobre Biodiversidade) (FIIB) avaldas oma pahameelt  8. bioloogilise mitmekesisuse konventsiooni osapoolte konverentsi tõttu. Yhendused said kokku möödunud nädalal Curitibas, vahendas Pechanga.net.

Vastavalt põlisrahvaste kogu liikmete arvamusele ei astunud 8. konverents mitte mingeid samme, et kehtestada rahvusvahelisi norme ligipääsuks geneetilistele rikkustele või et kaitsta pärimuslikke teadmisi.

Põlisrahvaste kogu on lootnud, et luuakse ylemaailmne taimede ja loomade uuringute reeglistik, mis aitaks kaitsta ka rahvatarkusi. Põlisrahvad soovivad yldist reeglistikku, mis lubaks kasumi ja tehnoloogia jagamist kohalike kogukondadega.

“Me oleme sygavalt häiritud, kuna nyyd kus see konverents on lõppenud, näeme me, et oleme oma eesmärkide saavutamisest kaugemal kui kunagi varem. Me jääme pyhendunuks kahele asjale, milleks on loodusvarade säilitamine ja loodushyvede õiglane jagamine. Nende kysimustega pole konverents tegelnudki, vaid kõik jõupingutused on läinud mujale - loodusvarade ärilisele kasutusele”, kaebas Viviana Figueroa, kes esindab Argentiina umaguaca põlisrahvast.

Donna House, ameeriklane ja navajo rahva esindaja kuulutas, et 8. konverents ei suutnud teha mitte midagi kaitsmaks põliselanike õigusi ning hoidmaks looduslikku mitmekesisust ja põlismaiseid hõime hävingust.

“Rikkad rahvad peavad austama meie tegelikku olemasolu”, ytles Anisio Guato, canoeirose hõimust, kes elavad Pantanalis Mato Grosso do Sul, osariigis Brasiilias.

Lourdes Amos, kankana hõimust Filipiinidelt arvustas tõsiasja, et põlisrahvaste esindajad polnud konverentsil täieõiguslikud osalejad, vaid yksnes vaatlejad. “Meil kyll lubati rääkida, kuid keegi ei arvestanud meiega, kui nad pyydsid jõuda yhisseisukohale”, ytles ta.

Põlisrahvaste kogu esindajad ytlesid, et vaid yks samm astuti konverentsil õiges suunas.  Nimelt saavutati karm keeld “terminaatorseemnete” kasutamisele. Nood on viljaseemned, mille saagi taaskylvamisel pole mõtet, kuna nad lihtsalt ei idane. Terminaatorseemnete kasutusele võtmine seoks talumehed käsist-jalust tehnogeneetikafirmade kylge.


Maavalla Koda