[text]
Täna on

t_muna.gifMunapyhani on jäänud vaid nädal. Ajaleht Virumaa Teataja jagab sel puhul munade värvimiseks soovitusi.

 

Kuigi levinumad abivahendid munade värvimisel ja kaunistamisel on toiduvärvid, munalakid ja viltpliiatsid, leidub ka palju looduslähedasemaid ja tervisesõbralikumaid võimalusi.

Munapyha on peagi jälle ukse ees ja seetõttu tasub juba vaikselt mõelda, milliste pyhademunadega seekord peret ja sõpru yllatada.

Munade värvimisel ja kaunistamisel on oluline, et muna oleks terve. Kylmutuskapist võetud munad ei purune keetmisel, kui nende jäme ots nõelaga yhest-kahest kohast läbi torgata, nii et õhk munakoorest välja pääseb.

Muna koorimine on hõlpsam, kui panna see pärast keetmist mõneks minutiks rohkesse jääkylma vette.

Värvida saab ka erinevate toiduainetega. Levinuim viis neid looduslikult kaunistada on sibulakoortega värvimine. Kõige lihtsam on panna munad koos sibulakoortega keevasse vette. Kui tahate kirjusid mune, siis tuleks need mähkida koos sibulakoortega riidetykki. Siinkohal on Rakvere gymnaasiumi käsitöö- ja kunstiõpetajal Mare Pluutusel hea nipp varuks: “Mina võtan suka, panen yhe muna koos sibulakoortega sisse, seon paelaga pealt kinni ja panen järgmise muna kohe järele - nii kogu suka ulatuses. Lõpuks saan yhe pika keti – kiire ja lihtne.” Munad jäävad beeži-kollase-pruunikirjud.

Karepa ravimtaimeaia perenaise Katrin Luke soovitab mune värvida peedi- keeduveega - koor ja sisemus annavad palju värvainet. Et aga kaltsium munakoores reageerib ettearvamatult, võivad munad tulla hoopis sinakasrohelise tooniga.

Sama efekti annavad ka hibiskuse ehk karkade õied, mida võib leida toidupoodidest. Ja veel – ka paprikatega saab mune värvida, kui paprikatykke keevasse vette lisada.

Mare Pluutus on proovinud mune värvida ka kohvi ja teega. “Valad mingi anuma sisse kohvi või teed, paned munad sisse ja jätad need sinna mõneks ajaks värvuma,” rääkis ta.

Kunst ja käsitöö

Ise tehtud, hästi tehtud. Kes viitsib nikerdada, võib munadest teha tõelised meistriteosed. Vaja on vaid mõningaid abivahendeid ja natuke kujutlusvõimet.

yks huvitav tehnika on Mare Pluutuse sõnul munabatika. Selleks läheb vaja vedelat kyynlavaha ja vatitikku, mille abil vahaga munale mustreid joonistada. Kui vahamustrid on munale kantud, tuleks see värvaine sisse kasta ning lasta seista. Vaha ei värvu. Hiljem võib vaha munalt maha kraapida ja muster jääb alles.

Huvitav on tema arvates kasutada ka ruumilisi kaunistusi. Näiteks tahvlinätsu (plastiliini moodi aine – toim.), mida ka poodides myyakse. Tahvlinätsust saab sõrmede vahel voolida väikseid kuulikesi, rõngaid, spiraale ning need muna kylge kinnitada.

Taimedega värvimine

Ka liimides võib  teha huvitavaid kaunistusi. Muna peale saab panna riide- või paberitykke, sammalt – valik on lai. Omapärase tulemuse annab Mare Pluutuse sõnul liimiga kaetud muna veeretamine (värvitud) liiva sees, nii et muna jääb täpiline ja kare.

Ravimtaimeaia perenaine Katrin Luke õpetab, et helerohelised ja kollakad munad saab keeduveele kaselehtede, kõrvenõgeste, spinati, sambla või muude rohelist värvi andvate taimede lisamisega.

Maitsetaimedest annavad kollast värvi kollajuur ja safran, viimane on kyll väga kallis. Ravimtaimedest värvivad pruunikaks tedremarana juur, sinakaks muskus-kassinaeris, mustikas ja aroonia ning oranžikaks kibuvitsamarjad ja saialilleõied.

Värvi intensiivsus sõltub alati taimede ja toiduainete kogusest.

Ilusaid mustreid saab, kui munale panna saialille-, rukkilille- või õlelilleõisi, kuuseoksake, pohlaleht või mõni muu taimeosa, mähkida muna siis riide sisse ja nööriga kinni siduda ning seejärel keema panna.

“Igal juhul on taimedega värvimine loodushoidlik ja tervisele kasulikum kui keemiliste värvainetega värvimine, tulemus on aga ettearvamatu ja põnev,” sõnas ta.

“Kõige tähtsam on ikkagi, et muna saab lõpuks ka ära syya.”


Virumaa Teataja