[text]
Täna on

Eilse urbepäevaga algas vaikne ehk suur nädal või suuripyhi, mis kestab munapyhani. Jõvis on kogu nädalat nimetatud urbepäevadeks.

Urbepäevadel, niisamuti kui hingedeajalgi, on nõutud vaikus. Ei tohi puid raiuda, pesu kolkida, pidu pidada ega ylepea mingit myrarikast toimetust ette võtta. Näiteks Lyganusel ei lubatud vaiksel nädalal laeva vette lasta, parandada ega ehitada. Lastel on keelatud vallatus ja vali naer.

Vaikuse nõue on otseselt seotud piksega. Urbepäevade myra saab karistatud suvise äikeserohkuse või pikseõnnetustega. Vaiksel nädalal ehitatud maja põletab pikne maha. Niisiis uku, äikese, kõue ehk pikse pärast tuleks sel nädalal vaikust hoida. Viljandis aga on vaikuse nõuet põhjendatud seega, et myratekitaja saab kunagi teises ilmas seepärast kära sees elama.
 
Kõik suuremad tööd tehakse ära enne urbepäevi. Vaiksel nädalal on lubatud yldiselt möödapääsmatud ja pyhade ettevalmistusega seotud toimetused. Näiteks on suurt nädalat, eriti aga neljapäeva peetud suurpuhastuse päevaks. Samuti on see kiige tegemise päevaks. Munapyhast algab ju lõunas ja läänes kiigeaeg.
 
Suurel nädalal on hea aeg kalavõrke kududa või muid pyygiriistu seada, sest need pidid siis andma alati saaki.

Nädala ilmad ennustavad ette kevade ja suve ilmasid ja saaki. Kylmade urbepäevade järel pööravat ilm soojaks. Soojadele urbepäevadele järgneb aga kylm kevad. Kuivale nädalale järgneb kuiv suvi, vihmasele seevastu vihmane, kuid saagirikas suvi.

Vaata pärimust


Maavalla Koda