Täna tähistatakse Eestis ja Marimaal mari sangari päeva, mis on maride jaoks yks tähtsamaid rahvuspyhasid. Täna 1556. aastal langes venelastega võideldes mari rahvuskangelane Boltuš, teatas Fenno-Ugria asutus.

Mari sangari päeva raames toimub 26. mahlakuud kell 20.00 Tallinnas KUKU klubis (Vabaduse väljak 8) „Mari õhtu” – Mari kas, kus syydatakse maride vabaduse eest kannatanute ja langenute mälestuseks kyynal. Pakutakse mari rahvustoite, esineb mari folklooriansambel "Aršaš". Ansambli repertuaaris on mari vanemad rahvalaulud ja tantsud, mida saadavad maride rahvalik trumm ja lõõtspill. „Aršaš” tähistas hiljuti oma tegevuse 15. aastapäeva.

27. mahlakuud kell 18.00 toimub Tartu Kirjanduse Maja (Vanemuise 19) saalis mari sangari päevale pyhendatud õhtu, kus esitletakse Julia Kuprina poolt mäemari keelde tõlgitud lasteraamatut „Naksitrallid”. Samas tähistatakse ka Tartu Marilaste Liidu esimese tegevusaasta täitumist ning esineb folklooriansambel „Aršaš”.

28. mahlakuud algusega kell 17.30 tähistatakse mari sangari päeva Obinitsas galeriis Hal´as Kunn.

29. mahlakuud kell 15.00 esitletakse Narva Eesti Majas (Vabaduse 20) Juri Gordejevi,Tartu Ylikoolis geograafiat õppinud ja magistrikraadi omandanud marilase, koostatud maailma esimest marikeelset Mari Vabariigi kaarti. Esineb folklooriansambel „Aršaš”.

Mari sangari päeva korraldajad on Marilaste Kogukond Eestis, Tartu Marilaste Liit ja Fenno-Ugria Asutus.

Lisateavet:
Vassili Nikolajev 55 655976
Jaak Prozes 6445 119, 50 12319

Mari sangari päevast

26. mahlakuud on yks maride tähtsamaid rahvuspyhasid. Pärimuse põhjal langes just sel päeval maride vabaduse eest võideldes rahvuskangelane Boltuš (Poltõš). 1438. aastast kuulus Marimaa Kaasani khaaniriigi koosseisu. Alates Kaasani vallutamisest 1552. aastal luges Venemaa Marimaa endaga liidetuks. Kuna venelased hävitasid sõjaretkede käigus ligi poole mari rahvast, siis vastasid marid sellele nn tšeremissi (varasem nimetus maride kohta) sõdadega, mis vältasid yle kolmekymne aasta (1552-1584) ning mille kohta on hulk pärimuslikke andmeid. Vastupanuliikumise tuntuima juhina mäletatakse vyrst (lužavui) Boltušši, kes olevat võidelnud iseseisva Mari riigi eest ning langenud 26.04.1556. aastal Malmõži linna lähedal. Vyrst Boltuš olevat maetud mäele, mis kannab siiani tema nime. 1917. aastal Ufaas toimunud I Mari Rahvuskongress võttis vastu otsuse tähistada mahlakuu 26. päeva mari sangari päevana. Sel päeval meenutatakse marisid, kes on kannatanud või langenud maride vabaduse eest. Mari rahvusliikumise juhid kutsusid 90-ndate aastate alguses toimunud mari rahvusliku taasärkamise ajal marilasi seda päeva taas tähistama. Eestis tähistatakse mari sangari päeva alates 1993. aastast.