Reedel, porikuu 12. päeval kell 13.30 avatakse pidulikult Tallinna Ülikoolis Eesti Rohelise Liikumise, Liis Keerbergi ja Marju Kõivupuu eestvõttel korraldatud teabe- ja fotonäitus "Ristipuud Lõuna-Eesti maastikul.", vahendas Ugrimugri list Marju Torp-Kõivupuu teadet.

Lõuna-Eesti matusekombestikku kuulub ristimärgi puusse lõikamine lahkunu viimsel teekonnal kodust kalmistule. Risti lõikab lahkunu meessoost sugulane. See omanäoline taig on seotud yrgvana skumusega puust kui hinge asupaigast.

Võru, Põlva, Valga ja Tartu maakonna teedel on välja kujunenud oma põlised ristilõikamise kohad: ristimetsad, kyla või perede ristipuud. Seegi, et tänapäeval pääseb kodukalmistule sageli vaid mööda suhteliselt tiheda liiklusega maanteed, pole suutnud tavale hävitavalt mõjuda.

Näitus on koostatud 2005. a toimunud ristipuude väliuuringutel tehtud piltidest.

Näitus asub Tallinna Ülikooli peamaja 2. korruse galeriis Narva mnt 25.

Ristipuude kaart