t_hoimuklubi.gifKolmapäeval, 10 porikuud algusega kell 17 esineb Fenno-Ugria Hõimuklubis Eesti Kunstiakadeemia magistrant Madis Tuuder pildisarja ja selgitustega teemal „Kodueestlasena Siberi eestlaste juures.”

Madis Tuuder kirjutab: „Käesoleva aasta suvel toimunud Eesti Kunstiakadeemia soome-ugri uurimisreisi sihtpunktiks olid Siberis asuvad eesti ja setu kylad. Hoolimata paratamatutest protsessidest on tänaseks Siberi aladel säilinud veel mitmeid kylasid, kus käibekeeleks eesti ja setu keel ning alles esivanematelt päritud kombestik ning mentaliteet.

Teadaolevalt tekkisid esimesed eesti asundused Siberisse 19. sajandi alguses, kui sinna hakati asustama erinevatel põhjustel Eestimaalt välja saadetud inimesi. Hiljem, valdavalt 19. sajandi teisel poolel ning 20. sajandi alguses, lisandus neile vabatahtlikult väljarännanuid, mille tulemusel moodustus yle Venemaa arvukalt tugevaid ning jõukaid eesti kogukondi. Enne I maailmasõda elas Venemaa eri paigus (v.a Kodu-Eesti) u 200 000 eestlast. 2002. aasta rahvaloenduse andmetel on Vene Föderatsioonis u 28 000 eestlast, neist 10 000 Siberis.

Uurimisreisi käigus tutvuti sealsete eestlaste ja setude elu-oluga, talletati elulugusid ning pärimusi, samuti jäädvustati kohalike ainelist kultuuri. Lisaks koostati mitmest kylast yksikasjalik kaart ning mõõdistati mitu talukompleksi. Hulk elulugusid ning pajatusi salvestati videolindile. Uurimisreisi käigus peatuti pikemalt ka suurima eesti kogukonnaga kylas väljaspool Kodu-Eestit – Ylem-Suetukis.

Eesti Kunstiakadeemia soome-ugri uurimisprogrammi algatas professor Kaljo Põllu 1978. aastal. Alates 1994. aastast on selle juhiks tekstiilikunstnik Kadri Viires. Selleaastane ekspeditsioon Siberi eestlaste juurde oli kunstiakadeemia 30. soome-ugri uurimisreis. Lisaks kunstiakadeemia inimestele osalesid ekspeditsioonil ka Eesti Kirjandusmuuseumi folkloristid.”

Hõimuklubi leiab aset kolmapäeval, 10.10. algusega kell 17 Tallinnas Roosikrantsi 6 Eesti Keele Instituudi III korruse saalis.

Oodatud on kõik huvilised, sissepääs vaba.

Fenno-Ugria