t_Fenno-Ugria80.gifMTY Fenno-Ugria Asutus tähistab oma 80. aastapäeva soome-ugri rahvaste kontsertide ja kirjandusõhtutega yle Eesti ning konverentsiga Eesti Rahvusraamatukogus.

Hõimupäevade suurkontserdid, kus esinevad kõik Eestisse saabunud soome-ugri rahvaste ansamblid, on reedel Tallinnas Eesti Rahvusraamatukogus kell 19.00 ning laupäeval Tartus Haridus- ja Teadusministeeriumi suures saalis kell 16. Kontserdid on kõigile tasuta.

Fenno-Ugria juubelikonverents algab reedel, 19 porikuud kell 12.00 Eesti Rahvusraamatukogus ning seal astuvad ettekannetega yles Indrek Jääts, Svetlana Karm, Taisto Raudalainen, Kadri Viires, Arvo Valton ja Nadežda Ptšelovodova ning Svetlana Tanõgina.

Asutis "Fenno-Ugria” loodi Tallinnas 1927. aastal, selle nõukogu juhatajaks oli Konstantin Päts. Nagu praegugi, korraldas toonane Fenno-Ugria soome-ugri rahvaid ning Eesti, Soome ja Ungari riiki yhendavaid yritusi. Tähtsaimaks iga-aastaseks syndmuseks kujunes alates 1929. aastast hõimupäevade tähistamine.

Fenno-Ugria tegevus katkes Nõukogude võimu saabudes 1940. aastal, ent asutus taasasutati 1991. aasta mais Sihtasutis Fenno-Ugria nime all. Pärast seda on praegu MTY Fenno-Ugria Asutuse nime kandev katusorganisatsioon tegelenud põhiliselt suhtlemisega Venemaal elavate soome-ugri rahvastega.

Hõimupäevade raames on võimalik osaleda veel järgmistel yritustel:

Neljapäev, 18 porikuud
Saami päevade filmikava Athena kinos (Tartu, Kyytri 1)
kell 15.00 Saamid (Soome)
kell 17.00 Tulehoidjad (Norra)
kell 18.30 Bázo (Norra)

kell 17.00 linastuvad Kinomajas (Tallinn, Uus 3) dokumentaalfilmid Juri Vella maailm (režissöör Liivo Niglas) ning Päikeselapsed (Liis Ruussaar ja Kristel Kaljund)

kell 18.00 Soome-ugri kirjandusõhtu Tallinna Ylikooli uue maja I korruse kohvikus (Uus-Sadama 5)

kell 19.00 toimub komi õhtu ansambliga Pelõs Moljas Vanalinna Muusikamajas (Tallinn, Uus 16c).

kell 20.00 esineb KuKu klubis (Tallinn, Vabaduse väljak 8) Ungari ansambel YLY.

Reede, 19 porikuud
kell 12.00 Fenno-Ugria 80. aastapäevale pyhendatud teaduskonverents Eesti Rahvusraamatukogus (Tallinn, Tõnismägi 2).
kell 15.00–18.00 “Soome-ugri rahvaste maailm noorte silmade läbi” meistriklass Eesti Käsitöö Liidu ruumides (Tallinn, Pikk 22).

kell 19.00 Hõimupäevade suurkontsert Eesti Rahvusraamatukogus (Tallinn, Tõnismägi 2). Esinevad kõik Eestisse kutsutud ansamblid.

kell 22.00 KuKu klubis suur soome-ugri hõimupäevade lõpupidu.

Laupäev, 20 porikuud
kell 12.00 Soome-ugri ja turgi yliõpilastest käsitöömeistrite (tikandid)
meistriklass Eesti Käsitöö Liidu ruumides (Tallinn, Pikk 22).

kell 14.00 kohtumine soome-ugri kirjanikega Kirjanduse Majas (Tartu,
Vanemuise 19).

kell 14.00 Saami käsitöömeistrite päev Eesti Rahva Muuseumis (Tartu, Kuperjanovi 9).

kell 16.00 Hõimupäevade suurkontsert Haridus- ja Teadusministeeriumi suures saalis (Tartu, Munga 18).

Pyhapäev, 21 porikuud

kell 15-17 Perepäev “Hõimurahva tuba” Eesti Rahva Muuseumis (Tartu, Kuperjanovi 9) pillilugude, laulu- ja osavusmängude ning meisterdamisega.

Esmaspäev, 22 porikuud
kell 14.00 Soome-ugri luuleraamatute esitlus Viru Keskuse Rahva Raamatu kaupluses (Tallinn, Viru väljak 4).

kell 18.00 Estonia Seltsi soome-ugri kirjandusõhtu Rahvusooperi Estonia talveaias (Tallinn, Estonia pst 4).

Neljapäev, 25 porikuud
kell 16.00 Etendus „Väinämöise lugu“ teatritrupilt Sagar Sagitta Eesti Rahva Muuseumis (Tartu, Kuperjanovi 9). Kalevala eepose runode põhjal on etenduse kokku pannud Jaan Tooming.

Fenno-Ugria