[text]
Täna on

t_sirv1a.gifTrykist ilmus Maavalla kalender 10221 (2008), mis tutvustab maarahva ajaloolisi looduspyhi, kombeid ja tarkusi. Sirvikalender on trykitud väheldastele piklikele lehtedele, mille yhel kyljel on iidsed ruunikirjad ja teisel kyljel selgitav jutt.

Sirvikalendrisse on valitud pyhad, mille põline tähendus ja/või kombestik on teada. Seejuures on eelistatud pyhade maakeelseid nimetusi. Samuti on kasutatud maakeelseid kuunimetusi nagu sydakuu, radokuu, urbekuu, mahlakuu, pärnakuu jt.

t_sirv3a.gifLyhikesed selgitused toovad pyhadest esile peamise. Näiteks 21.-25.12 kestvate jõulude kohta ytlevad sirvid järgmist: jõulud on maarahva aastavahetuspyhad, mis kestavad pööripäevast uue aastani. Jõululaupäev (24.12.) on seejuures vana-aastaõhtu. Jõuluks puhastatakse hoolega kogu majapidamine ja valmistatakse rikkalikud piduroad. Leib ja liha peavad kogu pyhadeaja laual olema. Öösel hoitakse tuli toas ja voodid hingede jaoks vabad. Uusaastaööl või hommikul puhta ja värske veega silmade pesemine annab tervist kogu aastaks. 25.12. on ajastaja päev ehk uusaasta. Mehed ja poisid käivad kylas head uut aastat soovimas. Päev hakkab nyyd pikemaks minema.

Lisaks tavapärastele nädalapäevadele, tähtpäevadele ja neljale kuuveerandile saab ruunide abil määrata ka kuu pehmeid ja kõvasid aegu. Pehmete ning kõvade aegade abil saab kavandada oma tööd ja tegemised kõige soodsamale ajale.

t_sirv4ab.gifSirvikalendris kasutatakse ainulaadset ajaarvamist, mille kohaselt on järgmise aastaringi numbriks 10221. Maarahva ajaarvamise alguseks on võetud Billingeni läbimurre, mille tagajärjel hilisjääaegne Balti jääpaisjärv rajas endale väljapääsu ilmamerre. Lyhikese aja jooksul langes praeguse Länemere ymbruses veetase mitukymmend meetrit ja vee alt vabanes suur jagu Maavallast. Selle syndmuse paiku tekkis siinmail ka esimene inimasustus ja pandi alus meie loole.

Sirvilauad on maarahva ainus teadaolev oma ajaarvamisvahend. Kuigi sellesarnaseid kalendreid on kasutatud mujalgi Põhjalas, väljendab maarahva sirvikalender ikkagi kohalikku aja- ja loodustunnetust ning pärimust. Tosina jagu muistseid puusselõigatud sirvilaudu hoitakse siiani tallel muuseumides. Nende põhjal on koostatud ka tänapäevane sirvikalender, mida tänavu antakse välja juba 30. korda.

Maavalla kalender jõuab mõne päeva jooksul myygile Rahva Raamatu ja Apollo kauplustes. Samuti tasub Maavalla kalendrit kysida teistest suurematest raamatupoodidest.

Sirvikalendrist pikemalt


Maavalla Koda