[text]
Täna on

Yleskutse:
Viru regi ehk Virumaa kingib Eestile synnipäevaks regilaulu

Virumaa teeb Eesti Vabariigile 90. synnipäevaks väärilise ja erilise kingituse, mis ei upu vees ega põle tules ning jääb synnipäevalapse mällu kauemaks kui kestame meie, teatas Rein Sikk.

Saagu selleks kingituseks folkloorifestivali „Viru säru” synnimaakonnas yks rahva poolt regivärsi vormis loodud laul – regilaul – meie aastatuhandete vanune kogemus, mille koos loome ja koos 24. veebruaril 2008. aastal kell 13 Rakvere Spordihoones „Viru regi” nimega synnipäevapeol ette kanname.

Olgu laulul vähemasti 90 autorit ja mitusada ettekandjat.

Kes laulu loovad? Laul synnib eestimeelsete inimeste yhistööna, yhisloomena, kuhu oma read võib kirjutada nii talumees kui maavanem ykskõik kust maakonnast või linnast. Rääkimata tublidest noortest ja neid õhutavatest õpetajatest, koorilauljatest, ärimeestest, omavalitsustegelastest, riigikogulastest. Kellegi loomet ei põlata ära.

Millest laul luua? Ikka isamaa ilust, võlust ja valust. Aga ilmtingimata Eesti ajaloo tähtsyndmustest, nii iseseisvuse tulekust, olekust ja minekust kui taastulekust tänase päevani välja. Kindlasti ka rahva tublidest poegadest ja tytardest. Ja lõpetuseks headest soovidest isamaale synnipäevaks, lootustest veel paremale homsele.

Kuidas laul luua? Ikka ses vanas armsas ja yrgses kaheksa silbiga algriimilises regivärsis, koos kaunite mõtte - ja tähekordustega. Võib kirjutada kolm rida või kolmkymmend, kasutades oma pead, aga vajadusel abiks võttes regilaulude värsivaramu.

Kuhu oma read saata? Hiljemalt järgmise aasta 20.01. pärispostiga: „Viru regi”, Tallinna 15, Rakvere 44306. E-postiga: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.. Lisada kirjutaja nimi, vanus, aadress ja telefon, et saaksime kõik autorid 24.02. „Viru regi” yhendkoori paluda ja kõigi nimed laululehele kanda.

Mis edasi saab? „Viru regi” patroon on folklorist Ingrid Rüütel. Teie saadetud ridade ja lõikude abiga panevad laulu kokku „Viru Säru” kunstiline juht Igor Tõnurist, regilaulikud Kadri Mägi koos Kadrina Kadridega, Viivi Voorand koos Lahemaa Rahvamuusikutega ja Kai Tingas koos Tink-Tingadiga. Nemad kannavad laulu kõigi soovijate abil vabariigi aastapäeval ka avalikult ette. Kai Tingas abistab kõigi laulu kirjutamisega seotud kysimuste korral, helistage 329 2636 või 56649945, e-post vihula.algkool[at]mail.ee .

Lisateavet jagavad „Viru regi” korraldajad: Lääne-Viru maavalitsuse poolt Marge Lepik: 3258030, marge.lepik[at]l-virumv.ee ja idee autor Rein Sikk, Eesti Päevalehe Virumaa ajakirjanik: 3223487, 5012487, rein.sikk[at]epl.ee . Lääne–Viru maavalitsus avab oma interneti kodulehekyljel alajaotuses „Maakond” erirubriigi  „Viru regi,” kust saab värsket teavet laulu synni kohta.