Kolmapäeval, 9 sydakuud kell 15 avatakse Tartu Ülikooli ajaloo muuseumis Lossi tn 25 Ungari fotograafi Attila Lóranti näitus „Silmapiiri taga”, mis räägib Andide ja Amazonase jõe äärsetest põlisrahvastest, teatas Ungari Instituut.

Värvikas näitus tutvustab põlisrahvaste kultuuride mitmekesisust viies erinevas Lõuna-Ameerika riigis 21. sajandi hakul, jäädvustades põlisrahvaste loodusega kooskõlas olevat igapäevaelu ja tavasid, kuid ka looduse muutuvatest rytmidest ja kiirest majandusarengust tingitud yleilmseid keskkonnaprobleeme. Materjal pärineb aastatel 2003–2005 Brasiiliasse, Peruusse, Boliiviasse, Ecuadori ja Venezuelasse tehtud kuuelt ekspeditsioonilt.

Attila Lóránt tegeleb hääbuvate kultuuride pildilise jäädvustamisega. Erapooletule pilgule annavad tundelise mõõtme piltidele lisatud selgitused, mis kirjeldavad nende inimeste põlisrahvaks olemist, kuid viitavad ka elu varjupooltele: joomarlusele, kehamyymisele ja vihmametsade hävitamisele.

Näitus ja sama ainese põhjal välja antud raamat Indians from the Amazon and the Andes (2006) on valminud koostöös National Geographic Society'ga. Käesoleval sygisel pälvis raamat suurel rahvusvahelisel fotokonkursil IPA (International Photography Awards) raamatute kategoorias III preemia. Fotomaterjali tunnustati elukutseliste hulgas eraldi autasudega, samuti auhinnati samal konkursil Attila Lóranti muidki töid.

Attila Lóránt on õppinud kauneid kunste Pariisis Ecole de l’art'is ja disaini Budapestis. Aastal 2002 asutas ta Hääbuvate Kultuuride Sihtasutuse (Disappearing Cultures Foundation), mille eesmärk on audiovisuaalse materjali kogumine hävimisohus põliskultuuride kohta. Oma eelnevates töödes on Attila Lóránt uurinud Ida-Aafrika rahvaid. 2003. aastal ilmus tema koostatud raamat „Ida-Aafrika – enam kui safari” (East Africa - more then a safari).

Näitust „Silmapiiri taga“ näitas 2007. aasta suvel Stockholmi Etnograafiamuuseum, Eestisse vahendas selle Ungari Instituut. Tallinna Botaanikaaias korraldatud menuka näituse järel on sellega Tartu Ülikooli ajaloo muuseumis võimalik tutvuda kuni radokuu 17. päevani. Näituse avamisel osaleb ka autor.

TÜ Ajaloo Muuseum

Maavalla koda