Arheoloogilised andmed viitavad, et loomade luudest valmistatud uisud olid vanimad liiklusvahendid, mis viisid inimest tema enda jõul edasi. Iidsete, kuni 5000 aasta vanuste uiskude jäänuseid on leitud mitmelt poolt Kesk- ja Põhja-Euroopast, kirjutas EPL.

Kuid äsja Londoni Linné yhingu bioloogiaajakirjas avaldatud artiklis väidavad Oxfordi teadlased Frederico Formenti ja Alberto E. Minetti, et uisud syndisid Lõuna-Soomes, kus järvi on tihedamalt kui kusagil mujal maailmas. Nad on katseliselt tõendanud, et uisud vähendasid igapäevase liikumise energiavajadust. Soomes vähenes see kymme protsenti, mujal Põhja-Euroopas vaid yhe protsendi. Teadlased on oma uurimistulemusi avaldanud ka ajakirjas Journal of Experimental Biology.

Allikas: AlphaGalileo, Biological Journal of the Linnean Society

Eesti Päevaleht