[text]
Täna on

Riigikogu soome-ugri toetusryhma esimeest Paul-Eerik Rummot hämmastab ja paneb muretsema teade, et Venemaa Ust-Luga sadama  rajamiseks kavatsetakse hävitada piirkonna vadjalastest põliselanike kylad, kirjutas Postimees.

Rummo yhineb Venemaa Teaduste Akadeemia keeleteaduse instituudi juhataja professor Viktor Vinogradovi hoiatusega, et vadjalaste meelevaldne ymberasustamine nende põlistest elupaikadest toob endaga vältimatult kaasa nende keele pöördumatu kadumise.

«Meenutagem, et vadja keel on yks haruldasemaks jäänud soome-ugrilisi keeli ning et see on ohustatuna kantud Venemaa keelte punasesse raamatusse,» sõnas Rummo.

Rummo arvates on suurriiklike majanduslike huvide rahuldamine oma põliseid vähemuskultuure kandvate kodanike kõrvaletõrjumise hinnaga karjuvas vastuolus 21. sajandi tsivilisatsiooni normidega.

«Taotlen Ust-Luuga piirkonna vadjalaste saatuse arutamist sel aastal toimuval Soome-Ugri Rahvaste V Maailmakongressil, eeldades ehitusplaanide peatamist tsiviliseeritud lahenduse väljatöötamiseni,» lisas Rummo.

MTY Fenno-Ugria teatel plaanitakse Venemaal lammutada kolm hõimurahva vadjalaste kyla, mille asemele peaks kerkima Ust-Luga sadama töötajate elumajad.


Postimees