[text]
Täna on

Paarsada ajaloo- ja rollimänguhuvilist taaselustavad mahlakuus Jõgevamaal niinimetatud Jyriöö ylestõusu, ehk Harju sõja, kirjutas EPLs Piret Peensoo.

Jõgevamaal Kassinurme mägedes mahlakuu keskel toimuvale tasuta nn jyripäeva ja Jyriöö ylestõusu ainestikust ajendatud pärandkultuuripäevale on nädalaga end kirja pannud kymned muinashuvilised rollimängijad.

19.–20.04. toimuvale ylestõusule kirjapanemise kestuseks määrati esiti kuu, ent nimekiri võidakse sulgeda varem, sest ainuyksi esimeste päevadega on end kirja pannud ligi 200 huvilist.

Aastaga yha enam huvilisi tõmbav syndmus toimub Kassinurmes neljandat aastat. Tavakohaselt algab pärandkultuurihõnguline nädalavahetus talgutööde ja linnuseehitamisega, päeva kroonib poole ööni kestev Jyriöö ylestõusu rollimäng (LARP e Live Action Roleplay).

Ettevõtmise yks korraldajaid Mati Nuut võrdles päriselus rollimängu kino ja teatriga, mis annab ise tegevustesse haaratud osalejale mitu korda intensiivsema kogemuse. Elamuse syvendamisele aitab kaasa mänuriiete ja -esemete valmistamine, töötoad ja treeningud.

“Kõik see teeb rollimängust mitmekylgse ja hariva ajaviite, mis pakub tagatipuks ka fyysilist koormust,” ytles Nuut. “Noore jaoks on see ohutu viis loomulikku agressiivsust välja elada.”

Ehitatakse muinaslinnus

ylestõusnute juhina astub tänavu yles Tartu ylikooli ajaloo instituudis tudeeriv Allan Bernard – põhiliselt Tallinna noori koondava lahingrollimänguryhmituse Vishna Grimm liider. Rollimängus taasluuakse lahingu kõrval ka vanu tavasid, muusikat, tantse ja laule. Nii on mängu kaasatud Tartu ja Viljandi pärimusmuusikud.

Nuudi sõnul on 2000. aastate algusse ulatuv rollimängu tava Eestis uus. Skandinaavia maades näiteks nähakse rollimängus lisaväärtust noorsootööle ja kultuuriturismile. “Normaalne oleks hallata 300 osalejaga ettevõtmist, kuigi maailmas tehakse ka yritusi, kus on 10 000 inimest platsil,” ytles Nuut.

Kassinurmele kerkib fantaasia- ja ajaloohuviliste mängupaigana täiemahuline linnus – Eesti omamytoloogilise maailmapildi elustamiseks rajatava Muinasmaa teemapargi keskne rajatis, mille pystitamist alustati 2004. aastal ja mis on kavas valmis saada suviseks Mytofestiks.

Jyriöö nädalavahetuse ajal jagub linnuse tagakylje rajamisel tööd “30 tugevale poisile” ja palgikoorijatele. Ligi seitsmetunnise talgu- ja ehitustöö ning muinassõdalaste mõõgavõitluse vahel söögipausi ajal räägib ajaloolane Jyri Kuuskemaa kokkutulnutele nn Jyriöö ylestõusu myydist ja tegelikkusest.

Seejärel madistatakse hinnanguliselt kahe-kolmeni öösel metsas, kuni viimastel võitlejatel värskust ja rammu jagub.

Lahinguks uued riided

•• Kes pole varem rollimängudega tegelenud ega tea, kas tasub pehmikmõõk ja ryy meisterdada ning lahingusse tormata, võib nädalalõpust osa võtta ka pealtvaatajana.

•• Vihmamantlis võitlema ei lubata, uustulnukas leiab veebist aadressil www.muinasmaa.ee juhised, kuidas mänguks val-mistuda ja kust leida riiete lõikeid.

•• Korraldajate kulul pääseb Tallinnast bussiga Kassinurmele ja tagasi 70 ning Tartust 45 rollimängijat. Ööbida on võimalik Metsaseltsi maja saalis või linnuses ja telkides, ajastutruud toiduriistad tuleb endal kaasa võtta.

•• Jyriöö ylestõusu ja linnuse-ehitust korraldavad mitte-tulundusyhingud Eesti Metsa-selts, VG LARP Klubi, Vaigamaa Emandad ja Isandad, Idatee Vardjad, Mytofest, võitlusklubi Turm ja Tarbatu.


Eesti Päevaleht