Marilaste Kogukond Eestis, Tartu Marilaste Liit ja Fenno-Ugria Asutus tähistavad Narva linnavalitsuse kaasabil eeloleval nädalavahetusel Narvas ja Narva-Jõesuus mari sangari päeva, mis on maride yks tähtsam rahvuspyha, kirjutas Fenno-Ugria.

Laupäeval, 26 mahlakuud kell 14.00 algab Narva Eesti Majas (Vabaduse 20) mari õhtu – Mari kas, kus syydatakse kõigepealt maride vabaduse eest kannatanute ja langenute mälestuseks kyynal. Seejärel räägib Jaak Prozes Fenno-Ugria Asutusest lähemalt Mari sangari päevast ning Aleksei Aleksejev Tallinna Marilaste Seltsist jagab muljeid VIII Mari Rahva Kongressilt.

Juri Gordejev Tartu ylikooli Narva kolledžist kavatseb samas algatada Narva soome-ugri rahvaste seltsi asutamise, sest eraldi rahvusseltside loomiseks on linn liiga väike.

Mari õhtul Narvas tuleb esitlusele ka Aune Kämäraineni film “Loodus on pyha” ning yritus lõpeb mari rahvatantsude õppimise ja yhislaulmisega.

Eestis elab 2000 aasta rahvaloenduse andmeil 245 mari rahvusest inimest ja mari sangari päeva tähistatakse Eestis alates 1993. aastast.

Marimaal tähistatakse mari sangari päeva 26.04. aga juba alates 1917. aastast, mil Ufaas kogunenud I Mari Rahvuskongress võttis vastu sellekohase otsuse, meenutamaks marisid, kes on kannatanud või langenud oma rahva vabaduse eest. Pärimuse põhjal langes just sel päeval 1556. aastal maride vabaduse eest venelastega võideldes rahvuskangelane Boltušš (Poltõšš).

Venelased vallutasid Kaasani khaaniriiki koosseisu kuulunud Marimaa 1552. aastal, tappes sõjaretkede käigus ligi poole mari rahvast. Marid vastasid sellele omakorda yle kolmekymne aasta (1552-1584) kestnud Tšeremissi sõdadega.

Fenno-Ugria