t_vaipool.gifLeningradi oblasti võimud saadavad lähemal ajal Venemaa valitsusele vadjalaste põliseks väikerahvaks tunnistamiseks vajalikud dokumendid, teatas oblasti kuberneri pressitalitus.

2002. aasta rahvaloenduse andmeil on vadjalasi järel vaid 73. Umbes pooled neist elavad oma ajaloolisel asualal Leningradi oblasti Kingissepa rajoonis Luutsa (vn Lužitsõ), Jõgõperä (vn Krakolje) ja Liivčylä (Peski) kylades. Vadja keel on kantud kaduvate keelte punasesse raamatusse, kirjutas Fenno-Ugria.

Vadjalaste hävimist võib kiirendada nende asualale Lauga jõe suudmesse ehitatav suur transiidisadam ja Jõgõperä kyla asemele rajatav 70 tuhandelise elanikkonnaga linn.

Esialgu oli linnaehitajatel plaanis vadjalaste “moraalselt vananenud ehitised lammutada”, ent pärast seda, kui Vene keeleteadlased ja etnograafid pöördusid võimude poole palvega kaitsta vadjalasi hävingu eest, lubas ehitusfirma vadjalaste majad Jõgõperässe alles jätta ning kogu linnaehituses vadja ja isuri rahvuslikku stiili säilitada.

Ettevõtte PortŽilStroi ehitusdirektor Nikolai Ijevlev rõhutas pärast teadlaste pöördumise avaldamist just seda, et vadjalased pole yldse Venemaa väikerahvaste nimistusse kantud. “Suures osas on Ust-Luga ymber tekkinud kära võitlus staatuse eest,” leidis ta.

Leningradi oblasti kuberneri pressitalituse pressiteade

Fenno-Ugria