t_Manpupuner2.gifKomimaal Manj-pupu-njor (Väikese vaimu mägi) mäel asuvad iidsed kivisambad kuulutati mõne päeva eest Venemaa vaatamisväärsuste võistluste finaalis yheks seitsmest Vene imest.

Mansi sammaste seltsis teenisid Vene ime aunimetuse ära veel värviliste sibulakuplitega Vassili Õndsa katedraal Moskvas Punasel väljakul, Elbruse mägi Kabardi-Balkaarias, Peterhofi park, Baikali järv, Volgogradis asuv Mamai kurgaan ning Geisrite org Kamtšatkal, vahendas Fenno-Ugria.

Mansi sambad asuvad Petšoro-Ilõtšski looduskaitsealal. Seitse 30–42 meetri kõrgust sammast ehk dolmenit on tuule, vee ja õhusooja kõikumiste mõjul tekkinud miljonite aastate jooksul.

Sammaste tekkimisest leidub mitmeid lugusid. Mansid kõnelevad, et need kivisambad tekkisid seitsmest samojeedi vägilasest, kes olid tulnud yle mägede mansi rahvast hävitama. Ent kui nad olid jõudnud Manpupunerile, nägi nende juht enda ees vogulite pyha mäge Jalpingneri ning tardus koos oma kaaslastega kivisambaks. Teise loo kohaselt muutis vägilased sammasteks kohalik šamaan.

Mansid ja komid peavad sambaid pyhaks ja on pidanud nende juures palvusi.

Hiljuti piirasid võimud mansi sammaste juures inimeste liikumist, et kaitsta neid turistide eest. Huvilistel on lubatud mäel viibida vaid lyhikest aega kohaliku keskkonnaosakonna loal.

Pilt: internet

Allikas: Fenno-Ugria