Põimukuu teisel poolel mängitakse Obinitsa välilaval ja Lyybnitsa kalalaadal Taarka Pärimusteatri etendust Ah tsusku kylh ... Kauksi Ülle kirjutatud näidend elustab võro ja seto elmale olulised mehed ja põimib toimuvasse rahvapärimuse.
Kauksi Ülle kirjutas etendusest:
“2000. aastal Peipsi ääres Mehikoormas esimest ja seni ainus kord mängitud tykist syndis toona jõuline võro meestekultuur ja Lõkõriq ansambli mõte, tykist on juba jõudnud pilte, mõtteid ja tsitaate viimase aja teatrilavastuste sisse. (Kauksi Ülle „Taarka“, Ilvese Aapo „Võhandu ööbik“, Urmas Vadi „Georg“ jne.)
Hea vein ja hea lavastus saab aastatega väge ja nii seegi etendus kerkib lavale 8 aastat hiljem vana ja vastsena, seto ja võro pärimuste kandjana.
Võromaa juurtega lavastaja Kudu Kalev astub yle mitmete aastate ka ise näitlejana yles – tehes Vares-Barbaruse käreda rolli (Kes mäletavad veel tema mängitud Siuru poeeti Henrik Visnapuud!).
Kuhu kõik need mehed jäid: Lõunaeesti kirjakeele kaitsja Schwarts (vana Varts), esimene etnofuturist, seto meeskoori looja Hermann Julius Schmalz, Esimene eesti kubist Jaan Vahtra, võromaa klassik Juhan Jaik, futuristlik luuletaja Johannes Vares Barbarus – kalamehed, kirjamehed, vanavaravedajad, koolimehed, muusikamehed, peremehed, riigimehed, kylamehed, naistemehed…
Viikene, järvekene, sino pervil om miiq pesäq – veekogude ääres on ikka meie hõimude kylad kerkinud, vee peal kulgesid teed, vees kalad, vee all omaette vee-ilm. Vii-esä ja vii-imä, tuulehaugid ja kalaisad…
Kalailm ja kalasõnad.
Paat. Loodsik.Vene.
Kymme põhjust miks tasub etendust „Ah tsusku külh“ kaema tulla:
Saab kiikuda Taarka nimelise Kuningliku pärimustietri hällis
Obinitsa paisjärves on kuldkaladel hõbeuimed
Kalla Urmas mängib Jaan Vahtrat
Riitsaare Evar mängib kromkat
Ruitlane on Jaik
Näeb Ilvese Aapot uues kuues
Kudu Kalev mängib taas
Seto meestelaul ja seto näiode koor on etenduses kõva
Saab selgeks kalasõnade jõud
Puhvetis on seto söök-jook “
Mängivad ja laulavad:
Jaan Vahtra, kubistlik kunstnik, kooliõpetaja, kalamees – Urmas Kalla
Juhan Jaik, kirjanik, valitsuse rahvusliku kasvatuse nõunik, kalamees – Olavi Ruitlane
Johannes Vares-Barbarus – sürrealistlik luuletaja, spinningumees – Kalev Kudu
Schwartz, Põlva praost – Aapo Ilves
Schmalz – Muusikamees – Evar Riitsaar
Näio Luhaäär, välismaal õppinud viiuldaja – Riin Tammiste
Vii-imä- Maarja Hõrn
Tema tütred – Päivi Kahusk, Helena Kesonen, Riin Tammiste, Keidy Lillmaa, Kärt Blum
Riia lustinaine – Terje Lillmaa
Valentine de Saint-Point – Helena Kesonen
Seto naine – Terje Lillmaa
Petra, seto mees- Väino Järv
I noor kalamees – Niilo Kahusk
II noor kalamees – Semmo Hõrn
Etenduse lavastas Kalev Kudu Tartu yliõpilasteatrist. Rõivad valmistas Seto Ateljee Galerii ja laenati erakogudest. Kogu asja vedasid eest Piia Mäesaar ja Ülle Kauksi.
Etendust mängitakse Obinitsa välilaval 15., 16. ja 17.08. kl 19.00, 20.08. kl 17.00 ning Lyybnitsa kalalaadal 30.08. kl 19.00. Piledid myygil piletilevis ja tund enne etendust kohapeal.
Maavalla koda