Eilsest pyhapäevani Tartus toimuval suurel lõõtspillipeol saab kuulda enam kui pooltsada pillimängijat. Lisaks eesti pillimeestele ja –naistele mängivad festivalil ka kylalised Lätist ja Leedust, kirjutas Postimees.

Yle-Eestilised Tartu lõõtspillipäevad kutsus 1991. aastal ellu omaaegse Tartu Rahvakultuurikeskuse rahvamuusikaspetsialist Viive Myyrsepp ja sellele rahvamuusikapeole tuli kokku 36 mängijat Eesti erinevaist paigust.

Iga aastaga on mängijaid juurde tulnud, lõõtspillimängijate kokkusaamisest on välja kasvanud lõõtspillifestival. Lõõtspillimängijate raudvara – Aivar Teppo, Heino Tartese, Taavi Teinbasi, Harri Lindmetsa, Eino Kõivu, Ants Tauli, Ain Lindvesti, Margus Põldsepa jpt – kõrvale on kasvanud noor põlvkond heatasemelisi lõõtsamängijaid – Juhan Uppin, Kaido Reivelt, Siim Rikker, Enrik Visla, Kaarel Kõivupuu, Asso Int, Allan Avi  jpt.

Esmakordselt on festivalil Kyyni tänaval pealava, kus saab kuulda lisaks kylalistele parimaid Eesti lõõtspillimängijaid. Neljal päeval toimub Tartus yle tosina kontserdi. Lisaks kontsertidele saab iga soovija teha töötubades (Tartumaa Rahvakultuuri Keskseltsis, Pepleri 27) tutvust lõõtspillimänguga.

Täna  oodatakse pillihuvilisi lõõtspillitubadesse ja Juhan Uppini töötuppa. Kell 16.00 avatakse Kyyni tänaval pealava, kus Tartu Kultuurkapital koostöös Jüri Uppiniga kuulutavad välja selleaastase lõõtspillimuusika edendaja stipendiumi saaja. Peale avamist jätkuvad esinemised erinevate artistidega kuni hilisõhtuni. Õhtu lõpetab ansambel Tuulelõõtsutajad Pyssirohukeldris (Lossi 28).

Laupäeval tasub alates kella 12st jalutada Ryytli tänaval, millest saab lõõtsatänav. Kell 15.00 kogunevad Tartumaa RKSi saalis (Pepleri 27) lõõtspillimeistrid. Kuulda saab meistrite kogemusi ja mängu. Kui kellelgi soov endale pill osta, tasub silmad lahti hoida ja meistritega juttu teha. Alates pealelõunast kuni õhtuni mängivad pealaval Piccolo Folk, Kratt, Heino Tartes ja Sõbrad, Saaremaa pillimehed. Õhtu lõpetab ansambel Lõõtspillipoisid.

Pyhapäeval saab 12.00 pealaval kuulata tavapärast igamehe kontserti: mängivad kõik kohal olevad lõõtspillid ja pillimängijad. Kell 15.00 toimub Tartu ylikooli aulas kontsert «Lõõtspilliduod», pilli mängivad Arvo ja Allan Avi ning Tarmo Noormaa ja Kadri Laube.

Postimees