[text]
Täna on

t_Paluk041.gifMari Eli Sovetski rajooni prokuratuur esitas kohtuliku syydistuse kurjategijale, kes oli raiunud Tapšeri kyla juures asuvast pyhapaigast 71 kaske kogumahus 58,9 m3.

Käesoleva aasta alguses tuli Marimaalt teade loodusliku pyhapaiga ryystamisest. Järgnevalt pidasid miilits ja metsatöötajad kahtlustatavana kinni kohaliku elaniku Aleksei Vinogradovi, vahendas MariUver.

Kurjategijat ootab nyyd kuni kuue aasta pikkune vangistus ja 286 153 rubla suurune rahatrahv. Kuid see pole kõik. Lisaks vangistusele ja rahatrahvile ootab pyhapaiga kahjustajat mari omausu kohaelt veel yks karistus.

Maride looduslikud pyhapaigad on puutumatud nagu Eesti hiied. Iidsete pyhapaikade hoidmine mistahes majandus- ja arendustegevusest hoiab põlisrahva vaimset ja asist elmapärandit ning koos sellega rahva elujõudu.

Maavalla koda avaldab heameelt hõimurahva pyhapaiga ryystaja karistamise yle. Iga tegu, mis on suunatud põlise rahva juurte ja kultuuripärandi vastu, peab leidma yhiskonna hukkamõistu ja väärilise karistuse. Ja seda mitte yksnes Venemaal vaid ka Eestis.

Maavalla koda ootab, et Eesti valitsus ja Riigikogu lõpetaksid kristliku sakraalarhitektuuri eelistamise põlisrahva looduslikele pyhapaikadele ja eraldaksid mõlema valdkonna uurimiseks, kaitsmiseks ja tutvustamiseks võrdselt vahendeid. Hiied tuleb päästa jäädavast hävingust, põhjustagu seda siis unustus, riigi või mõne kohaliku omavalitsuse ehk maaomaniku teadmatu ehk vaenulik tegevus.

Pilt: Lageraielank Kehtna valla omandis oleval Palukyla hiiemäel.


Maavalla koda