[text]
Täna on

Hispaania võimud loovutasid oma endisele koloniaalvaldusele yle paarisaja Kolumbuse-eelsest ajastust pärit kultuuriväärtuse, mis avastati aastate eest näitusele pandud erakollektsioonist, vahendas Postimees.

1997. aastal võimude tähelepanu pälvinud muinasesemed, mille seas on nii kuldseid kaelakeesid ja kalliskividega sõrmuseid, samuti savist ja metallist tarbeasju, ootavad omanikku juba yle kymne aasta, vahendas BBC News. Costa Rica kollektsionääri Leonardo Pattersoni käest ära võetud kogusse kuulub kokku yle tuhande erineva eseme, mis pakuvad huvi Peruule, aga ka Mehhikole ja teistele riikidele, sest need pärinevad erinevatest elmadest, mis olid Lõuna-Ameerikas elujõulised enne kristlaste sissetungi.

Hispaania võimude kinnitusel ei ole Patterson nende seaduslik omanik, ning ootab juba pikemat aega taotlusi nende tagastamiseks endistele koloniaalvaldustele. Patterson ise väidab samas, et on hankinud kõik ehted ausal teel teistel kogujatelt Euroopas. Asjatundjate arvates kyyndib muu hulgas asteekide, maiade, olmeekide ja inkade hindamatutest aaretest koosneva kollektsiooni koguväärtus yle saja miljoni dollari. Peruule loovutati rohkem kui tuhandest esemest umbes veerand.


Postimees