[text]
Täna on

t_sirvikalender1.gifÄsja ilmus trykist Maavalla kalender 10222 (2009), mis on koostatud maarahva ajaloolise sirvi- ehk ruunikalendri eeskujul ja tutvustab meie põliseid pyhi, kombeid ja tarkusi. Sirvikalender on trykitud väheldastele piklikele lehtedele, mille yhel kyljel on vanad ruunikirjad ja teisel kyljel selgitav jutt.

Sirvikalendrisse on valitud pyhad, mille põline tähendus ja/või kombestik on teada ja eelistatud pyhade maakeelseid nimetusi. Samuti on kasutatud maakeelseid kuunimetusi nagu sydakuu, radokuu, urbekuu, mahlakuu, pärnakuu jt.

t_sirvikalender3.gifLyhikesed selgitused toovad pyhadest esile peamise. Näiteks 21.-25.12 kestvate jõulude kohta ytlevad sirvid järgmist: Jõulud on maarahva aastavahetuspyhad, mis kestavad pööripäevast uue aastani. Jõululaupäev (24.12.) on seejuures vana-aastaõhtu. Jõuluks puhastatakse hoolega kogu majapidamine ja valmistatakse rikkalikud piduroad. Leib ja liha peavad kogu pyhadeaja laual olema. Öösel hoitakse tuli toas ja voodid hingede jaoks vabad. Uusaastaööl või hommikul puhta ja värske veega silmade pesemine annab tervist kogu aastaks. 25.12. on ajastaja päev ehk uusaasta. Mehed ja poisid käivad kylas head uut aastat soovimas. Päev hakkab nyyd pikemaks minema.

t_sirvikalender2.gifLisaks tavapärastele nädalapäevadele, tähtpäevadele ja neljale kuuveerandile saab ruunide abil määrata ka kuu pehmeid ja kõvasid aegu. Pehmete ning kõvade aegade abil saab kavandada oma tööd ja tegemised kõige soodsamale ajale.

Sirvikalendris kasutatakse ainulaadset ajaarvamist, mille kohaselt on järgmise aastaringi numbriks 10222. Maarahva ajaarvamise alguseks on võetud Billingeni läbimurre, mille tagajärjel hilisjääaegne Balti jääpaisjärv rajas endale väljapääsu ilmamerre. Lyhikese aja jooksul langes praeguse Länemere ymbruses veetase mitukymmend meetrit ja vee alt vabanes suur jagu Maavallast. Selle syndmuse paiku tekkis siinmail ka esimene inimasustus ja pandi alus meie rahva loole.

t_sirvikalender4.gifSirvilauad on maarahva ainus teadaolev oma ajaarvamisvahend. Kuigi sellesarnaseid kalendreid on kasutatud mujalgi Põhjalas, väljendab maarahva sirvikalender ikkagi kohalikku aja- ja loodustunnetust ning pärimust. Tosina jagu muistseid puusse lõigatud sirvilaudu hoitakse siiani tallel muuseumides. Nende põhjal on koostatud ka tänapäevane sirvikalender, mida tänavu antakse välja juba 31. korda.

Trykise andmed

Suurus 21 x 5 cm - 14 lehte
Värvid 1/1
Väljaandja: Taarausuliste ja Maausuliste Maavalla Koda
Koostajad: Mana Kaasik, Ahto Kaasik, Mae Uueni, Auli Kytt


Maavalla kalender 10222 on myygil

  • Apollo raamatupoodides
  • Rahva Raamatu kauplustes
  • Tartu Ülikooli Raamatupoes
  • Mardilaada ajal 06. - 09.11. Tallinnas Saku Suurhallis emand Kairi Orava letis.
  • Hulgi, alates 10 tk, saab kalendrit tellida posti teel aadressilt See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
    Tellimusele lisandub postisaadetise hind.
  • Kalendrit saab osta ka koja korraldatud syndmustel.

Otse kojalt ostes on kalendri hind nii käsi- kui hulgimyygis 15 kr tk.

Sirvikalendrist pikemalt

Maarahva pyhadest pikemalt


Maavalla koda