[text]
Täna on

t_setonaised.gifNeil minutitel Värskas alanud yheksanda Seto kongressi yheks peateemaks saab ilmselt Eesti-Vene piiriyletuse raskendamine sydakuust, mil valitsuse otsusega hakkab piiriäärsetele piirkondadele kehtima tavaline viisakord, kirjutas Postimehes Igor Taro.

Sel aastal setode ylemsootskaks valitud Silver Hüdsi avaldas lootust, et nii setode kongress kui vanematekogu peaks suutma setode sõnumit Eesti valitsuseni viia, seda muuhulgas kindlasti piiriyletuskorra osas.

«Kui varem olen arvanud, et seda kasutavad peamiselt piirikaubanduse viljelejad, siis viimastel kuudel inimestega suheldes olen aru saanud, kuivõrd oluline on see kohalikele inimestele, kes peavad suurt lugu nii oma esivanematest kui omastest,» rääkis Hüdsi.

«Pole lihtsalt mõeldav, et vanainimesed, kes vajavad tihedat piiriyletamist, peaksid selleks iga kord Tartus viisa järel käima.»

Temaga sama meelt oli ka Seto kongressi vanematekogu peavanem Õie Sarv.

«Ylekäigu keerukamaks muutumine on kindlasti oluline teema. «Kindlasti on oluline ka vajadus suurema koostöö järele - nii vabariigi valitsusega kui kogukonna enda sees.»

Tavalisele viisakorrale yleminek tuleneb valitsuse otsusest mitte toetada Euroopa Liidu määruse rakendumist, mis lubaks vabamat ylekäiku piirist kuni 50 kilomeetri kaugusel elavatele inimestele nii Eesti kui Venemaa poolel.

Siseminister Jüri Pihl on põhjendanud seda Schengeni ruumi nõuete ning Soome eeskujuga. Samas rakendavad seda määrust nii Läti kui Leedu.

Yheksandat korda Värskasse kokku tulnud Seto kongress on Eesti mõistes ainulaadne esinduskogu, mis yhendab nii kahe maakonna vahel jaotatud nelja Setomaa valla kylade elanikke, Venemaa poolele jääva Petserimaa osa ning mujal Eestis tegutsevaid seto yhendusi.

Täna on end kongressile kirja pannud 88 saadikut. Suurematel asulatel ning seto yhendustel on kolm saadikukohta, kyladel kuni kolm saadikukohta.

Esimene Seto kongress peeti 1921. aastal Petseris Eesti Hariduse Seltsi majas. Toona ei mahtunud kõik saadikut rohke osavõtu tõttu saali ära. Sõjajärgsed, 1993. aastal taastatud kongressid on iga kolme aasta tagant Värskas.


Postimees