[text]
Täna on

t_HiieVagi3.gifLaupäeval, 29.11. Tartus toimunud Hiie väe tunnustussyndmusel kuulutati esimest korda ajaloos välja Hiie sõber, kelleks sai Muhu saare põliselanik, maahobuste kasvataja ja turismitalunik Martin Kivisoo. Ka Bioneer viibis Hiie väe Syndmusel. Seal tehtud pildid on leitavad Bioneeri pildialbumis, kirjutas Katrin Lipp.

Martin Kivisoole anti Hiie sõbra nimi eriliselt silmapaistva, tulemusliku ja eeskujuvääriva tegevuse eest kodusaare hiite ja teiste looduslike pyhapaikade uurimisel, hoidmisel ja tutvustamisel. Martin Kivisoo algatusel, toetusel ja osalusel on alates 2005. aastast toimunud Muhus looduslike pyhapaikade väliuuringud, mille käigus on teadlased saanud andmeid enam kui 60 seni teadmata pyhapaigast. Uurimistöö edukuse yheks põhjuseks on see, et Martin Kivisoo eestkoste ja usaldusväärsuse varal on kogukond ajaloos esimest korda usaldanud uurijatele teadmisi, mida seni on hoitud rangelt oma teada.

Muhu saarelt saadud kogemused on eriti väärtuslikud selles mõttes, et näitavad, kuivõrd ohustatud on enamus Eesti ajaloolistest looduslikest pyhapaikadest. Lähema kymnendi jooksul võivad nii meie rahva kui maailmakultuuri jaoks jäädavalt hävida sajad ajaloolised pyhapaigad - seda juhul, kui uurijad ei jõua õigeaegselt pärimuse kandjateni.

Martin Kivisoo mainis oma tänukõnes, et tänapäevane tarbimiskultuur on meid uuesti juhatamas vaimsuse juurde. Me mäletame oma traditsioonidest oluliselt rohkem, kui Euroopa pikka aega vabad rahvad. Kuna looduse vägi kontsentreerub meie hiites, on väga oluline neid pyhapaiku säilitada, rõhutas Kivisoo.

Maavalla koda märkis ära ka noore hiiesõbra – Minni Saapari – tubli tegevuse. Põhikooli viimase klassi tydrukuna otsis ta uurijate nõu ja abi ning kaardistas eelmisel aastal Saaremaa Pihtla valla ajaloolised looduslikud pyhapaigad. Tema töö päästis hävimast mitmed pyhapaigad ja annab olulise lähteteabe selle piirkonna pyhapaikade uuringuks.

Martin Kivisoolele anti lugupidamise ja tänu märgiks yle hiie sõbra kirves. Nii Martin Kivisoo kui Minni Saapar vöötati tänutäheks rahvariidevööga.

Hiie väe tunnustussyndmusel autasustati samuti fotovõistluse Maavalla hiied 10221 võitjaid. Täiskasvanute ryhmas võitis esikoha Tarvo Tiivitsa foto Maardu hiiemetsast. Kuni 16aastaste esikoht läks jagamisele Mana Kaasiku Roostallika ja Toomas Koitmäe Helme ohvrikivi pildi vahel.

Tasub lisaks lugeda:

Kõik fotovõistluse võitjad ja fotod;
Martin Kivisoo ja Minni Saapari tegevuse tutvustused, fotod.

Pilt: Noor hiiesõber Minni Saapar ja Hiie sõber Martin Kivisoo. Katrin Lipp


bioneer.ee