Suurem osa soome-ugri keeltest on kadumisohus, selgub YRO haridus-, teadus- ja elmayhenduse UNESCO poolt rahvusvahelise emakeelepäeva puhul avaldatud kaardilt.

UNESCO andmeil on kadumise äärel osa saami keeltest (pitesaami ja umesaami Rootsis ning terisaami Venemaal), liivi ja vadja keel, sölkupi ja eenetsi keel, vahendas Fenno-Ugria.

Ent ka laiemalt kasutusel olevad ja Venemaa piirkondades isegi riigikeeltena tunnustatud udmurdi, komi, mari, karjala, mokša ja ersa keel on kaardil tähistatud kollase värviga ehk siis nad on kindlalt ohus.

Eestis peetakse samaväärselt ohustatuks võru ja setu keelt.

Täna on rahvusvaheline emakeelepäev, mida tähistatakse YRO algatusel alates 2000. aastast eesmärgiga säilitada ja arendada kaduvaid keeli, soodustada keelelist mitmekesisust ja mitmekeelset haridust ning tõsta inimeste teadlikkust keele- ja elmatavadest.

UNESCO interaktiivne kaduvate keelte kaart

Fenno-Ugria