Kolmapäev, 15. mahlakuud

Kell 18.00 toimub Tallinnas Vanalinna muusikamajas (Tallinn, Uus 16c) Ersa keele päevale pyhendatud hõimuõhtu, kus:

• kõneldakse ersa keelest ja meelest
• näidatakse filmikatkendid ersade suvisest palvepyhast Rasken Ozks
• esinevad pärimusmuusikud Tšukalõ kylast Mordvamaal

Tšukalõ kylast Ardatovi rajoonist, mida loetakse ersa elma hälliks, on tulnud kylla kolm laulumemme. Nende esituses kõlavad iidvanad rahva- ja tavandilaulud.

Ersa kultuuris on väga oluline suvine palvepyha Rasken Ozks, millel taaselustatakse iidseid kombeid, lauldakse ja tantsitakse. Rahvapalvusest korduvalt osa võtnud Indrek Särg esitleb ja selgitab kylaskäikudel jäädvustatud filme.

Ersa keele päeva tähistatakse alates 1993. aastast kirjakeele rajaja Anatoli Rjabovi synniaastapäeval 16.04.

Ersa ja mokša keel kuuluvad koos mari keelega soome-ugri keelte volga ryhma. Ersasid ja mokšasid loetakse yheskoos mordvalasteks, kuigi nad ise on end alati eri rahvasteks pidanud. Mordvalased (ersad ja mokšad) on yhed tänapäeva suurimad soome-ugri rahvad, kuid hajutatud asualade tõttu on nende ymberrahvastumine kiire.

Ersa ja mokša keel on kyll vastavalt Mordva vabariigi põhiseadusele (1995) vene keele kõrval ametlikeks riigikeelteks, kuid tegelikult neil avalikus elus ega hariduses erilist kaalu pole.

Eestis tähistatakse ersa keele päeva juba kaheteistkymnendat korda.

Hõimuõhtu korraldab Fenno-Ugria asutus koostöös ersa ja mordva kultuuriseltsidega.

Neljapäeval 16. mahlakuud

Kell 18.00 tähistab Mordva elmaselts Tallinna matkamajas (Raekoja plats 18) ersa keele päeva.

Kell 18.00 tähistatakse ersa keele päeva M. A. Castréni seltsis (Mariankatu 7 A, 5. korrus) Helsingis. Ersa keele ajaloost ja ersa keelest kaasajal räägivad teadlased Jack Rueter ja Olga Jerina, laule esitab Inessa Dulkina. Syndmus on jätkuks möödunud aastal alustatud soome-ugri keelte päevade sarjale.

Reedel, 17. mahlakuud

Kell 16.00 Tartu Ülikooli auditooriumis 234 korraldab ersa keele päeva õhtu Tartus uurali keelte õppetool.

Kavas:

• Tõnu Seilenthal, Jaak Prozes ja Niina Aasmäe räägivad ersadest ja ersa keelest
• Indrek Särg näitab filmikatkendid ersade suvisest palvepyhast Rasken Ozks
• Esinevad pärimusmuusikud Tšukalõ külast Mordvamaalt - kolm ehedat laulumemme, kelle esituses kõlavad iidvanad rahva- ja tavandilaulud