[text]
Täna on

t_IlumaeVaike.gifViimastel aastatel elustunud tava hiiepuudele linte siduda, teeb puudele inimeste teadmatuse tõttu kahju - puudele seotud plastiklindid ei sobi hiitesse ning on mõnes kohas juba kuivatanud oksi ja isegi terveid kadakaidm kirjutas Maalehes Bianca Mikovitš.

Karjalaskepäeval, 23.04. toimus Lääne-Virumaal Vihula vallas Ilumäel ja Palmses Lahemaa hiite päev, kus puhastati Ilumäe Hiieniinepuu sobimatutest plastseostest.

Ilumäe hiiepuule on kogunenud kirev rida seoseid, mille hulgas leidus ka mitmeid esemeid nagu mobiilipaela kylge kinnitatud parmupill, kaltsunukk, helkureid ja mõned kuuseehted.
Maavalla koja vanem Ahto Kaasik ytles, et kokku koguti sobimatust materjalist seoseid tubli prygikotitäis.

"Iseenesest on see hea, et inimesed on taas hiiepuud leidnud ning sinna ande toovad," tõdes ta. "Kuid hiiepuule ei tohi tuua rämpsu ning selliseid asju, mis looduses ei lagune ning puudele kahju teevad."

Halvemal juhul mõjuvad kõvasti sõlmitud, kunstkiududest ja plastikust sidemed halvasti puu elujõule ning suuremal hulgal hakkavad puud suretama.

Nii on Saaremaal Pireta kivi juures Kaasiku sõnul juba mõned kadakad inimeste teadmatuse tõttu ära kuivanud ning ka Ilumäe niinepuul leidsid puhastajad kahjustunud oksi.
Pireta kivi juures asuvast Kõiguste hiiest koristati koos rämpsuga ära ka sadade inimeste soovi- ja annipaelad, mida Kaasik õigeks ei pidanud - kui pael puule liiga ei tee, peaks ta oma kohale jääma.

Ilumäe hiiepuu puhastamisel seda mõtet ka järgiti. Ära korjati ainult ebasobivast materjalist seosed, mis võimalusel harutati õrnalt lahti, kõvemate sõlmede puhul võeti appi nuga.

Kuna tegu oli hiiepuuga, kuhu seotud paelad võivad tähendada palvet haiguse või mõne muu mure pärast, siis lasti noad enne ja pärast tööd puhastuseks tulest läbi käia.
"Ärge tooge pyhapaikadesse rämpsu," pani Kaasik inimestele sydamele. "Hiiepuudele sobivad seosed on looduslikust kiust, villased ja linased paelad, mis ei tee puule liiga ega risusta ymbrust."

Eelmisel aastal seoti emadepäeval Lõuna-Eesti naiste eesvõttel hiiepuude okstesse punaseid paelu ning seda soovitas Kaasik teha ka sel aastal.

Hiite päeva korraldas Keskkonnaameti Viru regioon koostöös Maavalla koja ning Tartu ylikooli pyhapaikade keskusega. Syndmust toetas Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Edaspidiseks valmib syndmusest õppeteavik, mis annab juhiseid hiiepuude hooldamiseks.

Maalehe pilte Hiieniinepuu puhastamisest

Maaleht