[text]
Täna on

t_12vi19_267Vaike.gifLehekuu viimasel nädalavahetusel, 30. ja 31.05. peab Härjapea koda Virumaal Mahu kihelkonna Tammealuse hiies suvistepyha.

Laupäeval alates kl 12 oodatakse Tammealusele kõiki hiie vanu ja uusi sõpru. Kavas on parandada kiike ja koristada hiiealust. Lõkke ääres meenutatakse möödunut ja arutatakse hiie tuleviku yle.

Pyhapäeval kl 12 on aga maausulised oodatud Tammealuse hiide suvistepalvusele. Pöördutakse maarahva jumalate ja esivanemate poole, paludes õnnistust meie maale, pyhapaikadele ja rahvale ning samuti kõigile põlisrahvastele.

Kogunemine kl 10.

Palvusele tulija peaks käima laupäeval saunas või end mõnel muul moel puhtaks pesema. Palvusele pannakse selga puhtad ja soovitavalt valged või heledad rõivad. Palvuse toidulauale võetakse kaasa värsked, terved ja avamata toidud. Hea, kui need oleks valmistatud kodus. Hiiepuule sidumiseks sobivad looduslikust kiust paelad.

Tänavu kevadel möödub 20 aastat sellest, kui Viru-Nigula Muinsuskaitse Selts ja muinsuskaitseklubi Tõlet asusid ajaloolist Tammealuse hiit heakorrastama ja taaselustasid kevadiste hiiepyhade tava. Kahekymne aasta eest mulda pandud tammeistikud on sirgunud suureks. Selle ajaga on aga samavõrra kasvanud ka meie hiite tundmise ja hoidmise mõte.

Tammealuse on on sestpeale pakkunud kosutust ja meelevirgutust nii Mahu kui ka kaugemate kihelkondade rahvale ning tema mõju ulatub yle Maavalla. Nii on muinsuskaitseklubi Tõlet ridades omal ajal Tammealuse hiit heakorrastanud noortest mitmedki pyhendunud põliselma uurimisele ja õpetamisele Tartu ylikoolis, Eesti kirjandusmuuseumis, Eesti Rahva Muuseumis, Viljandi kultuurikolledžis ja mujal.

Samma kylas asuvasse Tammealuse hiide pääseb Tallinn-Narva maanteelt Padaoru bussipeatuse juurest. Sealt osutab Samma hiiele suur teeviit.

Suvistepyhadest

Tammealuse hiie lugu

Head hiietavad

t_TammealKaart.gif

 

 

 

Lähem teave Ahto Kaasikult tel 56 686 892, ahto.kaasik [at] maavald.ee


Maavalla koda