Ingeri kiriku tegevus Marimaal teeb kahju mari omausule, kirjutab mari preestri abiline Ilja Evanõn-Birski ajalehes Erzjan Mastor avaldatud artiklis.

Baškortostanis mari aladel misjonäridena tegutsev soome-eesti abielupaar Juha ja Anu Väliaho kasutavad tema sõnul ära maride positiivset suhtumist, et "lyya maridele nuga selga", vahendas Fenno-Ugria.

Maridel on raske võistelda Soomest ja Ameerikast palju abiraha saava Soome organisatsiooniga.

"Raske on mõista, miks soomlased soovivad maride kiiret väljasuremist," kirjutab Evanõn-Birski. "On täiesti selge, et mari vähemuse ristiusustamine kiirendab nende venestumist."

Maride rahvusliku eneseteadvuse põhialuseks on tema sõnul alati olnud rahvuslik loodususk, kristluse vastuvõtmisel hakkavad nad aga end esmajoones venelastega samastama, sest valitsevaks kirikuks Venemaal on õigeusu kirik.

"Läänepoolsed soomeugrilased on ammu Volga omadest eraldunud ja neil pole mingit kõlbelist õigust meie juuri lõhkuda," leiab Evanõn-Birski. "Nyydsest hakatakse neid Baškortostanis pidama mari rahva vaenlasteks," lubab ta oma jutu lõpuks.

Fenno-Ugria