t_ungariPLAKAT.gifPyhapäeval. 14. urbekuud kell 15.00 toimub Tallinna Vanalinna Muusikamajas (Uus tn 16c) Ungari hõimuõhtu.

Eesti Ungari Selts, Eestimaa Ungarlaste yhendus, Ungari Instituut ja Fenno-Ugria kutsuvad tähistama Ungari rahvuspyha - 15.03. peetavat 1848.-49. aasta revolutsiooni alguse aastapäeva.

Kavas

Ungari vabadusvõitlusest kõneleb Tõnu Seilenthal

Sándor Petőfi luulet loeb Marius Peterson

Pidupäevakontsert kammertriolt Ungarist: Noémi Győri (flööt) Gergely Madaras (flööt) ja Emese Mali (klaver)

Sissepääs tasuta!

Tere tulemast! Szeretettel várunk!

Ungari revolutsioon

1848. aasta "rahvaste kevade" (revolutsioonid Prantsusmaal ja Austrias) syndmuste mõjul algas 15. urbekuud Pestis rahvaylestõus, mille yheks eestvedajaks oli luuletaja Sándor Petőfi. Sel päeval loeti Rahvusmuuseumi trepilt esmakordselt ette tema "Rahvuslaul".

Samas koostati ka rahvuskava, milles nõuti sõnavabadust, oma riigikogu, valitsust, sõjaväge ja rahvuspanka, poliitvangide vabastamist ja Transilvaania yhendamist Ungariga. Keiser Ferdinand I (Ferenc V) pidi nõustuma valitsuse moodustamisega, mis kaotas aadli eesõigused ja kehtestas demokraatlikud vabadused.

1849. a mahlakuus kuulutas riigikogu Habsburgid kukutatuks ja Ungari iseseisvaks. Ent juba põimukuus vallutas Ungari Austria liitlasena Vene armee. Ungari muudeti taas Austria provintsiks, sellega kaasnesid ulatuslikud poliitilised tagakiusamised.

Allikas: Fenno-Ugria