Maavallas algasid juba tavaks saanud mari sangari päeva pidustused, kus osaleb Baškortostanist kylla sõitnud idamari ryhm Kande Kava.

Eile esines Kande Kava (Sinitaevas) Fenno-Ugria Asutuse korraldatud hõimuõhtul Tallinna Vanalinna Muusikamajas. Jaak Prozes kõneles seal maride muistsest võitlusest ja tänapäevast, näidati ka filmi mari rahvausundist "Sinised silmad". Järgnenud Tantsuklubi õhtul said kõik tantsida kuulsat mari köietantsu.

Täna kell kuus õhtul leiab Tallinna Kinomajas aset Eestis elava mari filmilavastaja Aleksei Aleksejevi uue tõsielufilmi "Sylem" esilinastus. Film kõneleb Baškortostani maride tavadest, eelkõige mesindusega seonduvast. Taas esineb ryhm Kande Kava. Eestis õppiv idamari Ljudmila Jamurzina avab oma kuvanäituse „Idamari naine ja tema maailm“. Õhtu jätkub KuKu klubis, kus saab ryhma saatel tantsida mari tantse ja kohtuda paljude Eestis elavate maridega.

Reedel kell neli on mari sangari õhtu Tartus Eesti Rahva Muuseumi näitustemajas. Esineb  Kande Kava ja linastub Aleksei Aleksejevi film idamaridest "Sylem". Mari seltside õhtu jätkub kell kuus Ingerisoomlaste Liidu majas (Veski 35), kus on taas yleval Eestis õppiva idamari Ljudmila Jamurzina kuvanäitus "Idamari naine ja tema maailm".

Laupäeval kell kaks päeval algab mari sangari päeva tähistamine Narva Eesti Majas. Linastub film maride tavadest. Esinevad Kande Kava ja Narva Eesti Seltsi naisansambel Ketrajad.

Mari rahvalaule ja autorilaule esitav ansambel Kande Kava tegutseb Baškortostani linnas Birskis. Birsk on mari rahvusliikumise kodumaa. Seal toimus 1917.aastal Mari 1. Rahvuskongress, kus esitati yleskutse tähistada igal aastal 26. mahlakuud Mari sangari päeva sel päeval langenud mari kangelase Poltõši (vene allikates Boltuš) auks.

1438. aastast peale kuulus Marimaa Kaasani khaaniriigi koosseisu. 1552. aastal vallutas Venemaa Kaasani ja luges Marimaa endaga liidetuks. Kuna venelased hävitasid retkede ajal ligi

Allikas: Fenno-Ugria