[text]
Täna on

t_Valgeallikas_Saula.gifMaavalla koda kuulutab välja kuvavõistluse “Maavalla hiied 10223”.

Kolmandat korda toimuva võistlusega soovitakse jäädvustada meie rahva looduslike pyhapaikade ilu ja valu ning suunata inimesi märkama esivanemate väekohtade varjatud väärtusi.

Hiied, yksikud pyhad puud, kivid, allikad, ristipuud ja muud looduslikud pyhapaigad kätkevad endas looduslikke ning ainelise ja vaimse elma väärtusi, mis ootavad avastamist. Märkamist vajab seegi, kuidas inimene pyhapaiku hoiab ja kasutab, olgu siis esivanemate heade tavade vaimus või hoopis teadmatult ja hoolimatult.

Osalejad
Töid hinnatakse kahes jaos: noored kuni 16-aastased (kaasa arvatud) ning vanemad.

Mida pildistada?
Jäädvustatud paik või ese peab olema äratuntav.
Pildil võivad olla ajaloolised looduslikud pyhapaigad: hiied, yksikud pyhad puud, allikad, kivid, ristipuud, samuti kurepesadega postid, millele seotakse paelu. Pilti võib teha pyhapaika toodud andidest ja raviesemetest, inimestest pyhapaigas jõudu kogumas, ande jätmas, ravimas, tuld tegemas, nõu pidamas jm ajaloolisi tavasid järgimas. Kurvema poole pealt võib pildile pyyda pyhapaigas toimuvat reostamist, hävitustööd ja selle jälgi.

Millised peavad pildid olema?
Iga osaleja võib saata kuni kymme pilti.
Arvesse lähevad vaid digifotod, mille pikem kylg on vähemalt 3000-piksline (noortel võib olla ka 2000-piksline) Kuvad peavad olema jpg-formaadis.
Pildifail peab olema nimetatud järgmiselt: autorinimi_pildinimi.laiend (näiteks: KaurKyyp_Hiiekivi1.jpg).

Pildi saatmine
Pildi yleslaadimiskeskkonnas tuleb täita kõik väljad, samuti lisada pildi saamise lugu (paigast teadasaamine, selle otsimine ja pildi tegemine), samuti koha lugu või lood, millest selgub, et tegemist on pyhapaigaga. Oluline on ka viide teabeallikale.

Tähtajad
Kuvasid saab Maavalla koja kuvalehel yles laadida lehekuu algusest porikuu lõpuni (01.05. - 31.10). Võistluse tulemused kuulutatakse välja ja auhinnad antakse kätte jõulukuu algul Tartus. Syndmuse täpse aja ja koha saab teada kooljakuu (11) algul Maavalla koja kodulehelt.

Auhinnad
Noorte ja vanemate arvestuses antakse välja esimesed auhinnad. Eriauhinnad antakse neis ryhmades: puu(d), kivi(d), veekogu, kaitstavad liigid pyhapaigas, annid, hiietavad, hiie valu.

Põlva Linnavalitsus on seoses Põlva pärimusaastaga välja pannud kaks eriauhinda: parimale Põlvamaal asuvale loodusliku pühapaika kajastavale kuvale ja parimale Põlvast pärit noorele fotograafile.

Mis on Maavald?
Maavallaks on maarahvas nimetanud oma kodumaad. Lisaks Eesti vabariigi maa-alale hõlmab Maavald praegu Venemaal asuvaid Vadja- ja Seto alasid ning Põhja-Lätis asuvaid põliseid maarahva kyli. Maavalla koda yhendab maarahva põlise loonausu kodasid.

Kuvavõistlus toimub koostöös Tartu Ülikooli, Hiite Maja SA, Kultuuriministeeriumi ja Siseministeeriumiga.

Looduslike pyhapaikade ylevaate ja muud asjakohast teavet leiab Maavalla koja pyhapaikade lehelt.

Kuvavõistluse lehekylg

Lähem teave:

koda [at] maavald.ee, tel 56 686 892

Kuva: Eelmise aasta hiite kuvavõistluse võitis Ilme Pariku kuva Saula Valgeallikast. Eelmise kuvavõistluse leht