[text]
Täna on

Homme asutatakse Väike-Maarjas põliste tõugude ja -sortide yhing, mis saab nimeks Maadjas, kirjutas Maalehes Aive Sarjas.

Yhingu asutajad on seadnud eesmärgiks nii yldlevinud kui kadumisohus põliste sortide ja tõugude kogumise, hoidmise ning pysimajäämiseks piisava arvukuse ja leviku saavutamise. Selleks kavatsetakse otsida, säilitada ja vahendada põliste sortide seemneid ja istikuid ning põliste tõugude isendeid.

Asutajaliikmeteks võetakse kõik, kes homsele asutamiskoosolekule kohale tulevad. Lubatud on tulla Tallinnas, Tartus, Võrust, Tõstamaalt. “Kaks inimest tuleb kindlasti – mina ja Kalle Eller. Ja yhingu moodustame me igal juhul,” ytles yhingu loomise yks eestvedajaid Annika Michleson.

Liikmeks astumise vastu on huvi tundunud nii Eesti Põllumajandusmuuseum kui Jõgeva Sordiaretuse Instituut. Uue yhingu loomist tuleb tervitama ka

Soome samalaadse yhingu Maadiainen esindaja Juhan Savander.

Soome on selles valdkonnas isegi võrreldes teiste põhjamaadega väga eesrindlik olnud. „Soomlase jaoks on oma asi alati parem!“ ytleb Michelson, kes ise on rahvuselt soomerootslane, töötab Soomes põllumajanduskõrgkooli võrguõppejõuna põliste tõugude ja sortide alal, kuid elab juba 20 aastat Eestis. „Eestlane hyyab iga uue asja puhul hurraa!, viskab vana nurka ja unustab ära. Aga see vana sobib meie kliimasse palju paremini.“

Näiteid pole vaja kaugelt otsida. Kukekannus, mis Saksamaalt või Hollandist Eestisse toodud, vajab pikale varrele alati tuge. Aga põlvest

põlve meie taluaedades kasvanud kukekannus, mis on kyll sama kõrge kui aianduskaplustes myydav, ei vaja mingit tuge. „Vars on nii jäme, et seisab nagu post keset põldu pysti,“ kiidab Michelson.

Lisaks taluaedade lilledele ja viljasortidele kasvatab Annika Michelson eesti maalambaid ja hooldab Kiltsi niitu. Maavalla Kotta kuuluv Kalle Eller on yhingu loomisel aidanud peamiselt heade nõuannetega.

yhingu nimi Maadjas tähendab maakeeles maadligi, madal ja visa nagu seda on ka meie põlised sordid ja tõud. Liikmeks astuma on oodatud nii era- kui ka juriidilised isikud.

yhingu asutamiskoosolek algab laupäeval, 5. juunil kell 15 Väike-Maarja Põllumeeste Seltsi majas (Pikk tn 2).


Maaleht