[text]
Täna on

t_tuli6.gif23. pärnakuud (23.06.) algusega kl 20 peetakse esivanemate tavade vaimus Intsikurmu pargis Põlva linna leedotuld. Pidu on karske ja rõõmus, seal pole kauplemist ega grillimist ning inimesed on oodatud kogu perega  alates lastest kuni vanainimesteni.  Kõlab rahvalik muusika, tutvustatakse vanu tavasid ja mängitakse rahvamänge. Et leedotuli oleks ikka päris, paluvad korraldajad kaasa võtta oma sööki ja mittealkohoolseid jooke ning tule jaoks kasvõi yhe raokese. Mõistagi on leedotuli tasuta.

Pidutuju loovad laulu ja pillimänguga pärimusmuusikud Anu Taul, Lauri Õunapuu, Tarmo Noormaa, noored lõõtsamehed Toomas Ojassaar,Hendrik Hindrikus ja Margus Priks ning Heino Tartes ja sõbrad.  Õhtut juhivad  ja mänge korraldavad Urve Järg ja Ilmar Tagel.

Paljud kindlasti kysivad, et miks leedotuli ja kuhu jääb meile nii tuttav jaanituli.

Leedotule nimetus on siiani tuntud Muhumaal, kus säilinud muidki põliseid tavasid ja tõekspidamisi. Jaanipäev on aga pärit kirikukalendrist, kus juut Johannese (Johannes – Jaan) päev on keskajast alates määratud kustutama põlisrahvaste iidset suvepyha. Tähistades oma põlist pyha on kohane kasutada ka selle kodumaist põlist  nimetust.

Tänavu toimuv Põlva linna leedotuli on täitsa teistmoodi ning lähtub meie esivanemate tavadest. Korraldajad loodavad, et tulele tulijad ei tule sinna tarbijana kaks kätt taskus, vaid julgevad ja tahavad ise peo loojad ja osalised olla.

Leedotulel ei ole grillimist ega myymist-ostmist. Milline saab olema joogi- ja toidulaud, sõltub meist kõigist, kes tulele tulevad. Nii nagu muiste, valmistame ja toome võimaluste piires toidud ja joogid ise kaasa.
 
Leedopyhal on põhirõhk piimast saadud toitudel. Jookidest on lubatud vaid koduõlu, kali, mahlad ja morss. Korraldajad hoolitsevad selle eest, et kaasa toodud toit ja jook läeks yhisele peolauale. Kutsutakse yles nii koduse söögi tegijaid kui koduõlle ja kaljameistreid tulema välja oma meistriöödega, et yheskoos muuta meie kõigi yhine leedotuli veelgi mõnusamaks.
Toidu ja jookides osas saab lisateavet Monika Adamsoni käest, kelle tel. 5221650.

Leedotule kava:

20.00  Pidu alustavad Anu Taul, Lauri Õunapuu ja Tarmo Noormaa
                                                   
20.45 Õhtujuhid tutvustavad leedotule(jaanitule) tavasid

21.00 Leedotule syytamine

21.15 Esinevad Anu Taul, Lauri Õunapuu ja Tarmo Noormaa

22.00 Esinevad  kohalikud laulu- ja tantsupundid. Mängud ja jõukatsumised
                    
22.30 Tantsuks mängivad  Heino Tartes ja noored lõõtsamehed Toomas Ojassaar, Hendrik Hindrikus, Margus Priks

23.15 Mängud  ja jõukatsumised

23.45 Tantsuks mängivad Heino Tartes ja sõbrad

Leedopyhast lähemalt:

Suve tähtsaim pyha

Kuva: Arne Ader


Tiit Kaasik