Valjalas lõppema hakkavad kolm nädalat kestnud muinasteaduslikud kaevamised võivad anda uusi teadmisi maavalla kudumiajaloost, usub kindlalt kaevamistel abiks olnud Gilleke Kopamees. Leidusid yles joonistanud naine on hämmingus nii peentest lõngajäänustest kui ka millimeetri täpsusega valmistatud ehetest, kirjutas Saarte Hääl.

“Siin on välja tulnud mõningad ornamendid, mida on tikitud mitte pärlitega, mida me praegu teame etnograafiliste rahvarõivaste juures, aga siin on tikitud imepeente pronksist spiraalidega, mis meenutavad pastakavedrusid,” rääkis Kopamees, lisades, et need meenutavad indiaanlaste või lõunamaa rahvaste pärltikandeid.

“Me yritame need rekonstrueerida, joonistada n-ö terveks ja proovime siis järele teha,” avaldas Kopamees, kelle sõnul on Valjala naised muistsete ehete vastu juba elavat huvi tundnud ja avaldanud soovi esiemade ehteid ka endale valmistada.

Pikemalt Saarte Hääles