[text]
Täna on

t_VilbasteRaamat.gifEesti Rahva Muuseumi kogumismatkade päevikute sarjas on ilmunud järjekordne lahe lugemine. "Vanavara kogumisretkedelt 8. Gustav Vilbaste" on aastatel 1910-1913 nähtust ja kogetust Kuusalu, Harju-Jaani ja Kose kihelkondades, kirjutas Maaleht.

G. Vilbaste oli yks möödunud aastasaja innustavamaid ja laiema huvideringiga loodusteadlasi, kes oli tegev paljudes valdkondades. Loonateaduste kõrval oli Vilbaste innukas rahvaluule, maakeelse sõnavara ning vanavara koguja. Praegusel ajal, mil mitmetest teadusaladest on välja kasvanud inimese ja muu loona minevikulise suhte ning tasakaalu käsitlevad uurimissuunad, osutub Vilbaste elutöö kõigil neil aladel kokku terviklikuks ylevaateks eesti teadus- ja elmaloos. Ta oli teadlane Jakob Hurda vaimus, kes töötas rahva keskel rahva abiga.

Eesti Rahva Muuseumis on Vilbaste pärandina yle 6000 foto ja postkaardi, kogumismatkadel kogutud 421 eset ning kirjutatud 7 korjamismatka kirjeldust ning muuseumi kirjasaatjana on ta vastanud 22 erinevale kysimuskavale. Koostöö ERMiga kestis Vilbastel kuni tema elu lõpuni.

Kuidas kõik algas, saab lugeda publitseeritud reisikirjeldustest, mis on illustreeritud nii muuseumile kogutud esemete pildistuste kui selleaegsete fotodega. Eessõna autor on Piret Õunapuu. Raamatu koostajad on P. Õunapuu ja Tiina Tael.


Allikas: Maaleht