t_vurr.gifEesti Vabaõhumuuseum Tallinnas ning Eesti Rahva Muuseum Tartus kutsuvad tähistama lähenevat liugupäeva.

Eesti Vabaõhumuuseumis algas liugunädal juba laupäeval ning kestab teisipäevani.

Vastel laulab vainiulla:
linad liulaskijalle
tudrad toasistujalle

Liugupäeval syyakse seajalgu ja rammusat hernesuppi, tehakse luuvurri ja lastakse pikka liugu. Varasematel aegadel olid vastlad iseäranis olulised naistele – tuldi kokku, et turgutada oma ilu vastlapuna joomisega ja jagada elu-, ilu- ja tervisetarkust ning lauldes ja tantsides lõbutseda.

6. urbekuud ILU- JA TERVISEPÄEV kell 11 – 16

Kuie kool - Metsamoori ilujutud kl 12, 13.30 ja 15
Irje Karjus tutvustab väekaid taimi, mis ammustest aegadest naiste ilu ja tervise käsutuses. Ehtetoas valmistatakse taaskasutatud ollusest kauneid ehted.
Kolu kõrtsi tallialune - kel häda kallal, saab kohapeal abi Lahemaa tervisekooli soonetasujatelt. Näeb filmi kupupanemisest ja kaaniravist.
Sepa talu - perenaisel on käeulatuses naistepuna, mille maitsmine iga naise kaunimaks muudab.
Härjapea talu – köögis valmivad vastlaroad, elutoas ootavad lapsed, mil raadios hakatakse ette lugema muinasjuttu.
Köstriaseme talu – pererahvas on ametis linataimest kiu kätte saamisega, et sellest liugupäeval head siledat pastlapaela ja nööri keerutada. Noori hobuseid rakendatakse esimest korda ette just ligupäeval, sest siis võtavad nad hästi õppust.

7. urbekuud HERNESUPI- ja SEAJALAPÄEV kell 11 - 16

Kolu kõrts - maitsta saab tavapäraseid ligupäevaroogasid. Tallialuses filmikava.
Härjapea talu - perenaisel valmivad liugupäeva road.
Sepa talu - vurri tegemine algusest lõpuni ehk seajalgade keetmisest ja puhastamisest kuni vurri valmistamiseni.

8. urbekuud LIUGUPÄEV kell 15 – 18

Kylaväljak – nyyd on õige aeg ligu lasta! Avatud on kelgumägi ja kylma ilmaga tiirleb tiigijääl jääkarussell. Osavust saab proovile panna võistlusrajal. Pakutakse kuuma jooki ja hernesuppi!
Köstriaseme talu – linatööde tutvustus ja liugupäeva käsitööd
Kolu kõrts – Filmikava ja pillilood.
Sepa talu – liugupäeval kui naiste pyhal jõid naisterahvad punast viina, mis pidavat iga naise korrapealt kaunimaks muutma.
Härjapea talu – köögis valmivad tavapärased ligupäeva road.
Kuie kool – seajala kontidest vurri valmistamine.

kell 18.00 – 18.30
”Metsiku viimine” algusega kylaväljakul
Kaastegevad: Anne Velt, Rauno Zubko, Rahvakunstiselts Leigarid, Tantsuteater Tee Kuubis, Ivi Rausi, Taisto Uuslail ning Tarmo Kivisilla

Meie maal oli alles Rootsi kuningate viimsel ajal mõnes kohas yks maausu tava peetavaks, mis mujalgi maailmas liikumas oli: tegid inimesed liugupäeva õhtul õlgedest kuju, mis Metsikuks nimetatud. Selle kuju kandsid nad hõisates ja suure kisaga tantsides yle oma kyla maalt välja. See pidi tähendama, et nyyd kõik äpardused ja õnnetused on ärakantud, ja et vili sel aastal hästi pidi sigima…

NB! Kassast kylaväljakule jalutamiseks varuge aega ca 10 minutit!

kell 18.30 – 22
Vastlasimman Kolu kõrtsis
Lõbus õhtupoolik koos laulumängude, tantsude ja pillilugudega.
Pilli mängivad Enrik Visla, Margus Veenre ja Tarmo Kivisilla, tantse-mänge veavad eest Leigarid.

Kogu liunädala jooksul on avatud kelgumägi, saab teha hobusõitu ja Kolu kõrtsis liuroogasid maitsta. Kolga talu rehe all on vaatamiseks vana-aegsete talviste liikumisvahendite väljapanek.

Piletihinnad: 5.,6. ja 7. märtsil tavapilet 3€ / sooduspilet 1,5€ / perepilet 6€
8. urbekuud tavapilet 3,5€ / sooduspilet 2€ / perepilet 7€

Allikas: Eesti Vabaõhumuuseum

ERM kutsub liugupäeval Raadi mõisa parki

Teisipäeval, 8. urbekuud kl 11–16 ootab Eesti Rahva Muuseum lapsi Raadile kelgutama ja liugupäeva akommetega tutvuma.

Kell 11, 12, 13, 14 ja 15 algavad ryhmadele tunniajalised kavad, millesse mahub kelgutamine, kada ajamine ERMi töötajate juhendamisel, köievedu, vurri tegemine ja muidugi päevakohase pannkoogi söömine. Lapsed kinnistavad omandatud teadmisi, täites töölehe, mille saavad hiljem kaasa võtta.

Kava maksumus on 1 euro osavõtja kohta, pannkook maksab 35 senti. Tasuda saab kohapeal. Kelgud tuleb endal kaasa võtta!

Lisateavet: Sirje Madisson, ERMi Sõprade Seltsi sekretär, e-postil Sirje.Madisson[at]erm.ee või telefonil 735 0431

Allikas: Eesti Rahva Muuseum

Kuva: Vurr, Anu käsitöönurgake