Hõimupäevad 2011, 10.-16. porikuud

"Suur hõimupäev" Tallinnas,
Pirita Lillepaviljonis

Tallinna esinemised

T 11.10 kell 20.00 Teatri Puhveti jämmiklubis (Teatri väljak 3)
K 12.10 kell 19.00 Folgiklubis KesKus Woodstocki Rockstarsis (Tatari 6)
K 12.10 kell 20.00 Tallinna Vanalinna Muusikamajas  (Uus 16c)

Esinemised koolides ja kultuurimajades yle Eesti

Hõimupäevade esinejad

Komid: Mihhail Burdin ja Olga Averina Sõktõvkarist
Udmurdid: karguseryhm Ekton Korka Iþkarist
Handid ja mansid: Aleksandr Vjutkin, Larissa Miljahhova ja Maria Kurtjamova Hantõ-Mansiiskist
Marid: ryhm Kuvan Kengeþ Marimaalt Paranga rajoonist
Ersad: ryhm Kelu Mordvamaalt Saranskist
Vadjalased: ryhml Maaväèi Peterburist
Ungarlased: Endre Papp ja Tam?s Péter Budapestist
Saamid: Piera Jovnna Somby Norrast Troms¸st
Soomlased: Duo Ruhje: Reetta-Mari Kellokoski ja Anna Fält Joensuust
Setod: Õie, Maarja ja Jaan Sarv

Esinejate lyhitutvustused

Filmikava

t_Hoimufilmid_plakat11.gif10.-13.10 toimuvad kinos Artis soome-ugri filmipäevad, mis on seekord suunatud eelkõige gymnaasiumiastmele. Näidatakse väikerahvaste rahvustunde, ajalooliste katsumuste ja elma muutumisega seotud mängufilme.

E 10.10 kell 17.30  Maasikad-muulukad (Uzõ-borõ)
Reþ Darali Leli (Venemaa-Poola, 2011) – esimene udmurdikeelne mängufilm. Filmi tutvustavad udmurdi noored.

T 11.10 kell 17.30  Suguvõsa viimane (Sukunsa viimeinen)
Reþ Markku Lehmuskallio, Anastasia Lapsui (Soome, 2010) – film neenetsitest. Enne filmi kohtumine tegijatega.

K 12.10 kell 17.30  Tsiitsitajad (Ovsjanki)
Reþ Aleksei Fedortðenko (Venemaa, 2010) – hääbunud soome-ugri rahvast merjalastest. Enne filmi räägitakse lyhidalt merjalastest.

Filmitde utvustused

Syndmused

15.10 kell 10.30-13.00 Kõnekoosolek "Soome-ugri koostöö eile, täna, homme" Eesti Rahvusraamatukogus
Katrin Saks: Tänapäeva Euroopa ja soomeugrilased (Euroopa nõukogu ja Euroopa Liit). Aleksei Tsõkarev (Karjala): Soome-ugri rahvad maailmas ja YROs; soome-ugri noored ja soome-ugri kuvand. Tõnu Seilenthal: Ariste aspirantuurist Ariste keskuseni: Hõimurahvaste Programmi eellugu ja tänapäev.

13.10 kell 16.00 Soome-ugri teemaõhtu: ERMi Vepsa-Karjala välitöödest Tartus ERMi näitustemajas (J. Kuperjanovi 9)

11. – 22. pärnakuud käisid ERMi töötajad Anu Ansu (fotograaf), Arp Karm (operaatori ylesannetes), Svetlana Karm ja Indrek Jääts (teadurid) Leningradi oblasti idaosas ning Karjala vabariigis karjala elma uurimas. Uurimisreisi eesmärk oli koguda kaasaegseid ja põnevaid salvestisi tulevase soome-ugri rahvaste pysinäituse tarvis.

13.-14.10 I rahvusvaheline soome-ugri kuvandi nõupidamine Tallinnas, hotellis Dzingel (Männiku tee 89)

MTÜ U-Pööre ja soome-ugri rahvusvaheline noorteyhendus MAFUN korraldavad nõupidamise, kus arutatakse soome-ugri kuvandi hetkeseisu, selle tähtsust ja tähendust soome-ugri liikumisele ning pakutakse välja võimalikke tegevusi soome-ugri kuvandi tugevdamiseks nii laias maailmas kui ka hõimurahvaste seas.

Näitused

t_Karjala2011_Plakat.gifEKA 34. soome-ugri uurimisreisi näitus "Kuibo elät, karjalainen" Eesti Rahvusraamatukogus

Näitus on väljas 6. korruse trepigaleriis. Näitus avati porikuu 6. päeval.

t_kiviaja_graafika_1.gif"Kiviaja graafika. Tsitaat. Saami trummid kunstiteostena" Tartus, Eesti Rahva Muuseumis
Loit Jõekalda, Erika Pedaku ja Hans Ragnar Mathiseni kolmiknäitus sedastab meie sidemeid varasemate põlvkondade ja hõimurahvastega, pyydes nende vaimuelu kaudu mõista meie mõtlemise ning maailmavaate kujunemist. Näitus avatud 15. porikuud kuni 31. jõulukuud.

Allikas: Fenno-Ugria