[text]
Täna on

t_Pyhajarv.gifRahvusvahelise Looduskaitseliidu looduslike pyhapaikade haldamise juhendi tutvustamiseks mõeldud sarja järgmine teabepäev toimub neljapäeval 13.10. Otepääl. Osavõtuks kirja panemise viimane päev on teisipäev 11.10.

KAVA

10.00 Sissejuhatus

10.05 Eesti pyhapaigad

10.45  Vaheaeg

11.00 Eesti pyhapaigad, piirkonna pyhapaikade omapärad, IUCNi juhendi suunised

12 - 13 lõuna

13.00 IUCNi juhendi rakendamine

13.45 Vaheaeg

14.00 - 15.00 IUCNi juhendi rakendamine, arutelu

Teabepäeva korraldavad Keskkonnaameti Põlva-Valga-Võru regioon, Maavalla koda ning Tartu Ülikooli looduslike pyhapaikade keskus.Syndmust toetavad Keskkonnainvesteeringute Keskus ning Hiite Maja SA.

Teabepäev toimub Otsepääl Keskkonnaameti majas Kolga tee 28. OSALEMISEKS KIRJA PANEMINE aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.. Kui peale registreerimist siiski selgub, et te ei saa teabepäeval osaleda, palume sellest kindlasti teada anda.

Lõunat saab oma raha eest syya Tehvandi spordikeskuses. Huvi korral andke sellestki osalemiskirjas teada. Siis on toitlustajal võimalik sööjate hulgaga arvestada.
Kohvipausid ja samuti teabepäev tervikuna on tasuta.

Teabepäeval tutvustatakse hiite, pyhade puude, allikate, kivide jt looduslike pyhapaikade haldamise põhimõtteid, mille on koostanud IUCN ehk Rahvusvaheline Looduskaitseliit. Põhjalikult tutvustatakse ka Eesti pyhapaikasid. Eesti Vabariik kiitis juhendi heaks 2008. aastal ning see on mõeldud eeskätt Keskkonnaameti, RKM, Keskkonnainspektsiooni, Keskkonnaministeeriumi, Muinsuskaitseameti ja omavalitsuste töötajatele. Laiemalt on juhend mõeldud kõigile, kes tegelevad looduslike pyhapaikadega ametialaselt või ka yhiskondlikus korras.

Juhendi kohaselt käsitletakse looduslikke pyhapaikasid põlisrahvaste looduskaitsealadena, kus tuleb ajaloolisi tavasid järgides kaitsta koos nii keskkonda kui ka võimalusi vaimse pärandi avaldumiseks. Juhendi kohaselt võib looduslikke pyhapaikasid leiduda ning neid tuleb ka pyhapaikadena tunnustada ja kaitsta igat liiki kaitsealadel.

Seni kehtinud kaitsekorralduse suhtes on oluline uuendus veel pyhapaikade eestkostjate tunnustamine ja arvestamine. Looduslike pyhapaikadega seotud põliste tavade järgijad ning nende hoidjad saavad juhendi kohaselt otsustava sõnaõiguse kõikides pyhapaikadega seotud kysimustes. Näiteks on vaja pyhapaikade kaitse kavandamiseks ja korraldamiseks, asukohtade avaldamiseks, turismi- jm arenduste heakskiitmiseks eestkostjate nõusolekut.

Järgmised teabepäevad toimuvad 18.10. Pärnus, 25.10. Rakveres ja 01.11. Tallinnas. Lähem teave ja osalemiseks kirja panemine

Juhend võrgus


Ylesvõte: Pyhajärv Otepää lähedal. Arne Ader