t_Tammelauri_KalmerLehepuu.gifTänavu viiendat korda toimunud Hiite kuvavõistlus yletas varasemaid nii osavõtjate hulga, ylesvõtete arvu poolest kui ka taseme poolest. Ligi viiskümmend inimest esitas võistlusele kokku yle 220 ylesvõtte. Piltidel on jäädvustaud hiisi, pyhi kive, puid, allikaid ja muid ajaloolisi looduslikke pyhapaiku 14 maakonnas. Noorim võistlusel osaleja on 16 ja vanim 80 aastane.

Kymne päeva eest lõppenud võistlusele saadeti kuvasid ka Venemaa, Soome, Iirimaa, Suurbritannia, Norra ja Läti pyhapaikadest. Kõige kaugemad ylesvõtted pärinevad Indiast, Mehhikost ja Guatemalast. Kuna põhjanaabrite omausuyhendus Taivannaula tutvustas võistlust Soomes, oli osavõtjate hulgas ootuspäraselt ka mitmeid soomlasi.

Hiite kuvavõistluse hindamiskogusse kuuluvad Arne Ader (loonakuvaja), Epp Margna (taidur), Helen Arusoo (ajakirja Loodusesõber peatoimetaja) ning Toomas Kalve (Tartu Kõrgema kunstikooli fotograafia õppejõud. Hindamiskogu on juba võidukuvad välja valinud ning võitjatega on yhendust võetud, kuid avalikult kuulutatakse võidutööd välja 24.11. Tartus toimuval Hiie väe tunnustamissyndmusel.

Kõigi võistlustöödega saab tutvuda siin.

Võistluse yldarvestuse peaauhind on 500 eurot ning kuni 16-aastaste peaauhind 250 eurot. Lisaks jagatakse välja hulk eriauhindu järgmistes ryhmades: pyha puu, kivi, veekogu, annid, hiie valu, Vana-Võromaa, Virumaa, saared, muinsuskaitse, looduskaitse ning maailma pyhapaigad.

Nagu ka varasematel aastatel, nii seegi kord saadeti võistlusele selliseidki ylesvõtteid, mis jäid võistluse arvestusest välja. Seal on tegemist kas uute pyhapaikade, muidu kenade vaadete, hilinenud saatmise või millegi muuga, mis seab need kuvad väljaspoole võistluse tingimusi. Et tunnustada vaevanägijaid, avaldati need ylesvõtted seekord eraldi lehekyljel. Samas tutvustab koda peamisi vigu, mida inimesed on võistluse jaoks pilte valides teinud. Võistluse lisalehte saab vaadata siin.

Hiite kuvavõistlust korraldavad Maavalla koda, Hiite Maja SA ning Tartu ylikooli looduslike pyhapaikade keskus.

Võistlust toetavad Kehrwieder, Maaleht, Loodusesõber, Eesti Loodus, Maakodu, Võro Instituut, Uma Leht, Tihuse hobuturismitalu, Krautmani tervisekool, looduslike pyhapaikade riiklik arengukava, Kultuuriministeerium, Siseministeerium, Keskkonnaamet ning Muinsuskaitseamet.

Kuvavõistluse võidtutööd kuulutatakse välja ning võitjaid autasustatakse Hiie väe tunnustamissyndmusel, mis toimub laupäeval, 24.11. algusega kl 13,00 Tartus Eesti Kirjandusmuuseumis Vanemuise tn 42. Kõik huvilised on teretulnud ning sissepääs on tasuta.

Kuva: Urvaste kihelkond, Tammelauri tamm täiskuuvalgel. Kalmer Lehepuu